DÜNYA

BM, Türkiye'nin FETÖ talebini kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) Sivil Toplum Kuruluşları Komitesi, Türkiye'nin FETÖ ile bağlantılı Kimse Yok mu Derneği, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Tuskon'un istişari statüsünün iptalini belirttiği talebin kabul etti.

BM, Türkiye'nin FETÖ talebini kabul etti
Türkiye, 54 üyeli BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde (EKOSOK) istişari statüsü bulunan, FETÖ ile bağlantılı Kimse Yok Mu Derneği'nin, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile TUSKON'un BM'deki "istişari statüsünün" iptal edilmesi talebinde bulundu.

Türkiye'de kapatılan yasa dışı bu örgütlerin BM'de de faaliyet gösteremeyeceği ve "istişari statülerinin" iptal edilmesine ilişkin talep, BM Sivil Toplum Kuruluşları Komitesinde değerlendirildikten sonra oylamaya sunuldu.

16 ülke destek verdi

Oylamada 19 üyeli komiteden 16 ülke Türkiye'nin talebine destek verdi. ABD, İsrail ve Uruguay ise her örgüt için ayrı ayrı yapılan oylamalarda "hayır" ve "çekimser" oyları kullandı.

Oylama sonucunda BM Sivil Toplum Kuruluşları Komitesi, EKOSOK'a FETÖ ile bağlantılı örgütlerin BM'deki "istişari statüsünün" iptal edilmesine ilişkin tavsiyede bulunma kararı aldı.

İkinci oylama Nisan'da

Komitenin 3 örgütün statülerinin iptaline ilişkin tavsiye kararı, Nisan ayında 54 üyeli EKOSOK'ta oylanacak.

Öte yandan FETÖ'nün para kaynağı olan TUSKON, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Kimse Yok Mu Derneği 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin ardından kapatılmıştı.

Konular: TUSKON, kimse yok mu derneği, birleşmiş milletler sivil toplum kuruluşları, fetö,

Yorumlar