DÜNYA

BM'de reform sesleri

Birleşmiş Milletler'in (BM) yeni Genel Sekreteri Guterres, BM'nin görevinin savaşları engellemek olduğunu hatırlatarak, barışın sağlanması için örgütün strateji, yapı ve operasyonlarında reforma gitmesi çağrısında bulundu.

BM'de reform sesleri
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne ilk hitabında, BM'nin önceliğinin uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu vurguladı.

Milyonlarca insan BM'ye bakıyor

Kriz bölgelerindeki milyonlarca insanın BM Güvenlik Konseyi'ne bel bağladığını ancak krizleri önlemek yerine çok fazla zaman ve kaynak harcandığına dikkati çeken Guterres, "İnsanlar çok büyük bedeller ödüyor." dedi.

"Strateji, yapı ve operasyonlarımızda değişikliğe gitmeliyiz"

BM'nin yeni bir yaklaşım belirlemesi gerektiğininin önemine işaret eden Guterres, "Birleşmiş Milletler savaşları önlemek için kuruldu. Barışı sağlamak için tutumumuzu gözden geçirmeli, strateji, yapı ve operasyonlarımızda değişikliğe gitmeliyiz." ifadesini kullandı.

Guterres, üye ülker birbirine güvenmediği için krizleri önleme konusunda birçok fırsatın kaçırıldığını belirterek, "Bugün liderlik ortaya koyarak, barışı öncelik vererek, Birleşmiş Milletler'in itibarını ve nüfuzunu güçlendirmemiz gerek." şeklinde konuştu...

Dünay 5'ten büyüktür

Birleşmiş Milletler'deki 5 daimi üyenin başrollerini oynadığı 'vesayet rejimi', Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hemen hemen her uluslararası platformda dile getiriliyor, adaletsizliğin bir an önce giderilmesi için reform çağrıları yapılıyordu. 

Konular: guterres, Reform, çağrı, barış,

Yorumlar