DÜNYA

BM'den Halep alarmı

Suriye’de iç savaş devam ederken, Muhalifler geçen hafta, Esed’in Halep kuşatmasını delmeyi başarmıştı. Bu olaydan sonra BM yetkilileri Halep şehrine Esed güçlerinin ve Muhaliflerin yığınak yaptıkları için insani durum daha da kötüleştiğini açıkladı.

BM'den Halep alarmı
Yetkililer, elektrik ve su şebekesinin onarımı ile insani yardım için çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Henüz büyük harekâtlar başlamasa da çatışmalar muhaliflerin kuşatmayı kırdığı güneydeki Ramussa’da yoğunlaştı.

Suriye’de Esad rejimi ve muhaliflerin yığınak yaptığı Halep kenti için Birlemiş Milletler’den (BM) kötüleşen insani durumla ilgili açıklamalar geldi. Fransız AFP’nin haberine göre Suriye’de BM’nin en üst düzey insani yardım yetkilisi Yacoub El Hillo ve bölgesel koordinatör Kevin Kennedy, şehirdeki tıbbi malzeme ve gıda stokunun tehlikeli şekilde azaldığı uyarısında bulunarak, ya tam ateşkes ya da insani yardım amaçlı haftalık 48 saat süreli ateşkesler yapılması çağrısı yaptı.

ÇOCUKLAR TEHLİKEDE

BM yetkilileri özellikle elektrik ve su şebekesinin tamiri ile insani yardım için taraflardan çatışmalara “mola” verilmesini istedi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye Temsilcisi Hanaa Singer da kentte dört gündür suların kesik olduğunu söyleyerek, “Bu kesintiler bir sıcak dalgasında oluyor ve çocukların ishal gibi kirli su kaynaklı hastalıklara yakalanması riskini ciddi ölçüde artırıyor. Temiz su akışını yeniden sağlama çatışmanın durmasını bekleyemez. Çocukların hayatı ciddi tehlike altında” uyarısında bulundu.
 

Konular: el hillo, muhalifler, halep, ramussa,

Yorumlar