DÜNYA

BND Başkanı Bruno Kahl'dan skandal FETÖ açıklaması

Terör örgütlerini aklamak için büyük bir çaba gösteren Almanya'da BND Başkanı Bruno Kahl skandal bir açıklamaya imza attı. ‘15 Temmuz’u onlar yapmadı’ diyen Kahl'a Türkiye’den tepki gecikmedi. Skandal açıklama ‘Darbenin arkasında Almanya mı var’ sorusunu akıllara getirdi.

BND Başkanı Bruno Kahl'dan skandal FETÖ açıklaması
Türkiye düşmanı Almanya, terör örgütü FETÖ'ye kol kanat gerdi. Firari darbecileri Türkiye'ye iade etmedi. Skandal bununla bitmedi. Almanya'dan itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. BND Başkanı Bruno Kahl, "15 Temmuz'un arkasında FETÖ yok, kanıt yok. FETÖ terör değil,sivil toplum örgütüdür" dedi. FETÖ'yü aklamaya çalışan skandal açıklama, "Darbenin arkasında Almanya mı var" sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye'den BND şefine tepki gecikmedi. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın "FETÖ'ye kimlerin arka çıktığını göstermesi açısından ibretlik bir tablo. Bu Avrupa'da FETÖ'yü aklama operasyonudur. Bu, Almanya devletinin nasıl dolaylı yollardan PKK'ya arka çıkıyorsa aynı şekilde FETÖ'ye de arka çıkacağının işaretidir. Demek ki Türkiye'ye karşı kullanacakları elverişli enstrümanlar bunlar. Türkiye'ye karşı kullanabileceklerini düşünüyorlar" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da "Bu darbenin arkasında acaba Alman istihbaratı var mı?' sorusunun sorulmasına sebep olur" diyerek tepki sini dile getirdi. 

FETÖ Komisyonu Başkanı Reşat Petek ise BND şefine tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Bu söylem FETÖ söylemleri ile tam örtüşüyor. Komisyonumuz, darbe girişimini FETÖ'nün yaptığına dair kati delillere ulaşmıştır. Bağımsız yargı mercileri aynı delillere ulaşmıştır."

Alman elçi bakanlığa çağrıldı

FETÖ'cülere sahip çıkan Almanya, önceki gün Frankfurt'ta PKK'lıların miting yapmasına izin verdi. Teröristler, PKK paçavralarıyla boy gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, skandal mitingle ilgili Alman Büyükelçisinin Dışişlerine çağrıldığını ve çok sert bir dille kınandığını söyledi. Almanya polisi, yasaklı simgeleri taşıyanlara soruyşturma açılabileceğini söyledi..

Konular: fetö, almanya, BND Başkanı Bruno Kahl,

Yorumlar