DÜNYA

Bulgaristan'da hükümet resmen düştü

Bulgaristan'da Başbakan Boyko Borisov hükümetinin istifası, Bulgaristan Parlamentosu tarafından onaylandı.

Bulgaristan'da hükümet resmen düştü
Başbakan Boyko Borisov, ikinci turu 13 Kasım'da yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Genel Başkanı olduğu GERB partisinin adayı, Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva'nın seçimi kaybetmesi üzerine istifa kararı almıştı.

Borisov'un, Bulgaristan Parlamentosu'na sunduğu hükümetin istifa dilekçesini onaylandı. Toplam 240 milletvekilinin katıldığı oylamada 220 milletvekili istifaya destek verirken iki kişi çekimser kaldı.

Görev süresinin ikinci yılını tamamlayan Başbakan Borisov, mevcut hükümetin teknokratlar hükümetinin kurulmasına dek görevini sürdüreceğini söyledi.

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) lideri Korneliya Ninova, partisinin mevcut parlamento çerçevesinde kurulabilecek yeni bir hükümete katılmayacağını, muhalefette kalıp erken seçime hazırlanacaklarını söyledi.

Nefret dili hakim oldu

Üyelerinin çoğunluğunu Türkleri oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) genel Başkanı Mustafa Karadayı ise Borisov hükümetinin büyük oranda güven kaybına uğradığını, iktidarı sırasında ülkede nefret dilinin hakim olduğunu söyledi.

Dini, etnik yada başka farkılıklar üzerinden toplumun bölünmesine artık bir son verilmesi gerektiğini belirten Karadayı, Bulgaristan'ın çok zor bir döneme girdiğini söyledi.

HÖH partisinin genel başkanlığından ihraç edilip Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisini kuran bağımsız milletvekili Lütvi Mestan ise Borisov'un 2009 ve 2014 yılında iktidara gelip, ikinci kez istifa ettiğini belirterek, artık anayasa değişikliğini yapabilecek bir meclis için seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Bulgaristan anayasasına göre cumhurbaşkanı görev süresinin son üç ayında eski cumhurbaşkanı parlamentoyu feshedemiyor.

Görev süresi 22 Ocak'ta sona erecek Rosen Plevneliev'in yeni seçilen Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile ülkeyi erken seçime hazırlayacak geçici bir teknokratlar hükümeti kurması, sonrasında ise erken seçim için tarih belirlemesi bekleniyor.

Konular: türkiye, nerede, açıklama, ilişkiler,

Yorumlar