DÜNYA

Cerablus'ta bayram sevinci

Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen ilk Suriye kenti Cerablus'ta vatandaşlar, bu Kurban Bayramı namazını huzur içinde kıldı.

Cerablus'ta bayram sevinci
 Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın yürütüldüğü Cerablus'a dönen vatandaşlar, 2,5 yılın aradan kendi ülkelerinde bayram sevinci yaşadı.

Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolü yeniden ele almasıyla Cerabluslular kentin en büyük camisi Ebul Hasan Camisi'nde bayram namazını kıldı.

Cami İmamı Ebul Humem, hutbede Cerablusluların artık özgür olduğunu dile getirerek, birlik ve kardeşlik mesajı verdi.

Camide çocukların çokluğu dikkati çekti. Namazın ardından cemaat birbirine sarılarak bayramlaştı.''ONLAR FATİH SULTAN MEHMET'İN TORUNLARI''

İmam Ebu-Humem, Cerablus'un tarihi ve mübarek bir gün geçirdiğini söyledi. Türkiye'nin kendilerine yaptığı yardımları hutbede anlattığını dile getiren Humem, şu değerlendirmede bulundu:

"Sadece kent merkezinde değil köylere gittiğimiz zaman da insanlar bizlere sarılıyor. Terörist DAEŞ mensupları buradaki insanları eski asırlara döndürmüş. Cep telefonu, bilgisayar gibi şeyler yasaklamış. Milleti rahatlatmak ve kalplerine serin su serpmek için özgürlüğü anlattım onlara. Bize bu ortamı Türkiye'nin sağladığını anlattım. Hiçbir söz bulamıyorum onlara teşekkür etmek için. Türkiye'nin bize yaptığı yardımları anlatmak için dilim aciz kalıyor, hiçbir şey diyemiyorum, onlar Fatih Sultan Mehmet'in torunları."

Cerabluslu Ebu Casım da 2 yıl aradan sonra ilk defa bir bayram namazına yüzleri gülerek gittiklerini ifade etti.Konular: fırat kalkanı, kurban bayramı, coşku, pyd,

Yorumlar