DÜNYA

Cerablus'ta hayat normale dönüyor

TSK'nın yardımlarıyla Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Cerablus'u terör örgütü DAEŞ ve PYD'den temizlemesi sonucu bölgede hayat normale dönüyor.

Cerablus'ta hayat normale dönüyor
 TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı sonucu bir çok bölge terör örgütü DAEŞ'ten temizlendi.

Suriye halkı Türkiye'nin Cerablus'un özgürleşmesi için verdiği destek dolayısıyla memnun. Özgür Suriye Ordusu, Cerablus halkı ile uyumlu bir şekilde hayatını sürdürüyor. Terör örgütü DAEŞ yakaladığı kişileri dinsiz ilan ederek şehir meydanında belirlediği noktada infazlar gerçekleştiriyordu. Ancak DAEŞ'ten temizlenen bölgede halk normal hayata döndü.Cerablus'taki DAEŞ izleri siliniyor (FOTO GALERİ)

ÖSO askeri her yerin güvenliğini sağlıyor. Nöbet bekliyorlar. Cerablus'un özgürleşme sürecinde ÖSO DAEŞ'ten kalan mayınları temizlemek için bir kaç gün dışarıda uyumuştu.

TVNET'e konuşan bir ÖSO askeri, "Türkiye'nin ordusu sayesinde çok şükür Cerablus elimizdedir. Türk ordusu olmamış olsa çok sayıda şehit vererek burayı alabilirdik. Sivil insanları meydanda öldürüp 1 hafta meydanda sarkıtıyorlar.Halk bizden razı, gıda yardımı da gelmeye başladı. Ekmek sıkıntımız vardı ama fırın kurarak bunu çözdük. Elektrik yok. Sokaklarda mayın tuzakları var ama halkla beraber hareket ederek bombaları etkisiz hale getiriyoruz. DAEŞ dinsiz ilan ettiği insanları meydandaki demir kazıklarda idam ediyordu" dedi.

DAEŞ'in izleri şehrin çeşitli yerlerinde mevcut. İki buçuk yıldır DAEŞ tehdidi altında yaşayan çocuklar, ÖSO'nun sıcak muamelesi sebebiyle rahat nefes aldı.

Konular: öso, cerablus, türkiye, tsk,

Yorumlar