DÜNYA

Çin'den Obama'ya protokol ayarı

G20 Zirvesi için Çin'e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkede çiçeklerle karşılanırken, Obama'yı daha alt seviyede bir görevlinin karşıladığı öğrenildi.

Çin'den Obama'ya protokol ayarı
Çin'in başkenti Hangzhou, bu yıl 11'incisi düzenlenen G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil edeceği zirveye ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin yanı sıra çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katıldı.

ABD Başkanı Barack Obama da, önceki gün Hangzhou kentine geldi. Çinli yetkililer tarafından karşılanan Obama, daha sonra havalimanından zırhlı aracıyla uzaklaştı.KARŞILANMA BİÇİMİ OLAY OLDU

ABD Başkanı Obama ve beraberindeki ABD heyetinin G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için geldiği Çin'deki diplomatik karşılanış biçimi tartışma yarattı.

Diğer ülke liderlerini uçaklarından indikleri anda Dışişleri Bakanı karşılarken, Obama'yı daha alt seviyede bir görevlinin karşıladığı öğrenildi.

Ayrıca Obama'nın uçağına yanaşan merdiven uçağın ön değil arka kapısına konumlandırılırken, uçağın önüne protokol gereği serilen kırmızı halının da olmaması dikkat çekti.

ABD'Lİ BASIN MENSUPLARI İSTEDİĞİ GÖRÜNTÜYÜ ÇEKEMEDİ

Karşılama töreni sırasında gazeteciler de engellendi. Basın mensupları uçağın kanadı altında Obama'nın gelişini yansıtan görüntüleri almaya çalışırken, Çinli güvenlik güçleri tarafından parlak mavi bir şerit gerildi.

NEW YORK TİMES MUHABİRİ TEPKİ VERDİ


New York Times muhabiri Mark Lander, "6 yıldır Beyaz Saray'dan bildiriyorum. Haber medyasının Sayın Obama'nın inişini izlemesini engelleyen yabancı bir ev sahibi görmedim." dedi.

"BURASI ABD DEĞİL BİZİM ÜLKEMİZ"

Bir Beyaz Saray personeli, Çinli bir yetkiliye protokolün olması gerektiği gibi uygulanmadığını söyleyince, "Burası bizim ülkemiz." cevabını aldı...

Konular: obama, ayar, erdoğan, çin,

Yorumlar