DÜNYA

DAEŞ interneti kesti!

DAEŞ'in Musul'un genelinde 1 Ağustos itibarıyla internet erişimini kesme kararını hayata geçirmesiyle kentte iletişim imkânının iyice kısıtlandığı ve militanların kontrolü artırdığı belirtildi.

DAEŞ interneti kesti!
Güvenlik endişesiyle Ebu Ali takma adını kullanan Musul'daki internet sağlayıcı firmanın bir çalışanı, örgütün sözde yasalarının takibinden sorumlu Hisbe unsurlarının birkaç gün önce şirkete gelerek DAEŞ'in talimatlarını aktardığını söyledi.

Ebu Ali, internet hizmetinin kesildiğini söyleyen militanların hiçbir müşterinin aboneliğini yenilememe emri verdiğini ve yakında şirketin ruhsatının da iptal edileceğini bildirdiğini aktardı.

Yerel kaynaklar, DAEŞ'in internet erişimini kesme kararının ardından internet kafeye benzer yerler açtığını, ancak buralardan hizmet almaya çalışan kişilerin de militanların yakın gözetimi altında olduğunu vurguladı.

"DAEŞ YENİLDİĞİNİ HİSSETMEYE BAŞLADI"

DAEŞ'in, Irak ordusunca yürütülen kurtarma operasyonunun eşiğinde olan Musul'da istihbarat paylaşımlarını önlemek için internet yasağına başvurduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Daha önce Musul'da akademisyenlik yapan, şu an Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) ikamet eden silahlı örgütler uzmanı Ömer Abdullah, DAEŞ'in istihbarat faaliyetlerinin farkında olduğunu ve kentte cep telefonu şebekesini kesmesinin ardından internet aracılığıyla istihbarat paylaşımının daha önemli hale geldiğini söyledi.

Abdullah, "DAEŞ, Irak ordusunun Musul operasyonu başlamadan interneti engellemesi gerektiğini gördü. Hatta yenildiğini Twitter, Facebook gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla hissetmeye başladı ve bu nedenle internet erişimini kesti." diye konuştu.

MUSUL HALKI İLETİŞİMİN GÜÇLENDİRİLMESİNİ İSTİYOR

Musullular, Irak hükümetinden kentin çevresine internet vericileri yerleştirerek iletişimi DAEŞ'in kontrol edemeyeceği şekilde güçlendirmesini talep ediyor.

ABD öncülüğündeki koalisyonun kısa süre önce kontrol altına alınan El-Kayyara Hava Üssünden ücretsiz kablosuz internet hizmeti vereceği ve bununla kentin içinden bilgi almayı amaçladığına yönelik teyit edilememiş bilgiler bulunuyor.

DAEŞ'e ait Savaş Medyası isimli hücre tarafından temmuz ayında yayımlanan yazılı açıklamada, Musul'un genelinde 1 Ağustos itibarıyla internet erişiminin kesilmesi talimatı verildiği belirtilmiş, bu karara gerekçe olarak örgüte veya mevzilerine ilişkin Irak ordusuna bilgi iletilmesi gösterilmişti.

Hisbe unsurları, söz konusu yasağa uymayanlara verilecek cezanın, Irak güvenlik güçleriyle iş birliği yaptıklarının ortaya çıkması halinde ölüme kadar gideceğini ifade etmişti.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, 10 Haziran 2014 tarihinden bu yana DAEŞ'in elinde bulunuyor. Irak Savunma Bakanlığı, yaklaşık beş ay önce kentin kurtarılması için güney bölgesinden operasyona başlandığını duyurmuştu.

Irak güçleri şimdiye kadar Musul çevresinde aralarında El-Kayyara Hava Üssünün de olduğu geniş bir bölgeyi ele geçirdi. Kent merkezine yönelik operasyonla ilgili hazırlıkların ise devam ettiği belirtiliyor.Konular: ömer abdullah, internet kesintisi, haber, ırak,

Yorumlar