DÜNYA

Dev siber saldırıyı üstlendiler! 'New World Hackers'

ABD'de geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve milyonlarca siteyi etkileyen siber saldırıyı, New World Hackers isimli bir grup üstlendi. Saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia ediliyor.

Dev siber saldırıyı üstlendiler! 'New World Hackers'
Geçtiğimiz hafta ABD'yi hedef alan ve tarihin en büyüğü olarak nitelendirilen siber saldırıya ilişkin federal kurumların incelemesi sürerken, saldırıyı New World Hackers isimli bir grup üstlendi.

ABD'nin doğu yakısında cuma günü başlayan siber saldırı çok sayıda popüler siteyi etkilemişti.

Twitter, Amazon, PayPal, Netflix ve Pinterest'in de aralarında bulunduğu birçok medya ve teknoloji şirketini hedef alan saldırıda internete bağlanan güvenlik kamerası, televizyon ve ölçüm cihazları kullanıldığı belirtiliyor.

Saldırıdan etkilenen siteler, kullanıcıları kendi sayfalarına yönlendirmek için Dyn adlı şirketin verdiği hizmetten yararlanıyor. Dyn de söz konusu popüler web sitelerine erişimin yavaşlamasının nedeninin, sistemlerine yapılan siber saldırı olduğunu duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"ABD'nin doğu yakasına hizmet sunan DNS altyapımıza 21 Ekim sabahı küresel bir DDoS saldırısının yapıldığını tespit ettik. Erişimde sorunlar yaşanmaktadır."

'Çin ve Rusya kaynaklı' iddiası

On milyonlarca internet sitesini etkileyen siber saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia ediliyor. Saldırının ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı, konuyu incelediklerini bildirdi. Saldırının 8 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçimleriyle ilgili olabileceği iddiaları üzerine Federal Araştırma Bürosu (FBI) olayı incelediklerini duyurdu. Amerikalı yetkililerden saldırının ardında kimin bulunduğuna dair şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Konular: siber saldırı, rusya, new worl hackers, çin,

Yorumlar