DÜNYA

Dijital savaşlarda; Japonya ve Çin

Daha Çin'in dünyanın en hızlı bilgisayarına sahip olduğunu açıklamasından bu yana bir ay geçmemişti ki, Japonya büyük haberi duyurdu.

Dijital savaşlarda; Japonya ve Çin
Japonya dünyanın en hızlı süper bilgisayarının özelliklerini dünyaya duyurdu ve yarışta bir adım öne geçti.

The Sunway TaihuLight isimli süper bilgisayar öncüllerinin özelliklerini geride bırakmıştı.

The Sunway TaihuLight saniyede 100 kuadrilyon işlem yeteneği ile bir önceki en hızlı süper bilgisayar olan Milky Way 2'nin -ki bu bilgisayar da Çin mühendislerinin ürünü- hızını üçe katlamıştı.

Bu haberin ardından Japonya'dan hızla karşı hamle geldi.

Japonya da uzun süredir aynı teknoloji üzerinde çalışıyordu ve Çin'in önüne geçmişti.

Japon yetkililer tüm dünyaya meydan okudukları açıklamalarında bu süper bilgisayarın tam 173 milyon dolara (19,5 milyar Japon Yeni) mal olduğunu bildirdiler.

Bu dijital canavarın yaptığı işlem sayısını duyunca ne olduğunu dahi anlayamayacaksınız.

Japon mühendislerin geliştirdiği bu makinenin saniyedeki işlem kapasitesi tam 130 kuadrilyon.

Yapılan işlemlerle petaflop isimli işlem hacim birimi ile ölçülüyor.Saniyede 1 katrilyon işlem yapma kapasitesi anlamına gelen "petaflop" cinsinden bu yeni süper bilgisayar, saniyede 130 petaflop işlem yapabiliyor.

Bir önceki liderin derecesi saniyede 93 petaflop idi.Başarının mimarı, Japonya Ulusal İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü.

Bilgisayarı üreten Ulusal İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden Genel Direktör Satoshi Sekiguchi, "Bildiğimiz kadarıyla dünyada bundan daha hızlısı yok." diyerek; imza attıkları başarıyı dünyaya duyurdu.

Projenin arka planında devlet desteği yer alıyor.

Japon Başbakan Shinzo Abe, her fırsata büyümenin ve gelişmenin teknolojik gelişme ile olacağını söylüyor.

Teknoloji firmalarını, devlet içinde teknoloji ile ilgili bürokratları, politik çevreleri; Japonya'nın bu şekilde dünya lideri olabileceğine inandırıyor.

Böyle bir vizyonun sonucu olarak da bu bilgisayarı görmek çok doğal bir sonuç.Çin ekonomisi, Japonya'nın önünde dünyanın ikinci sırasında.

Bu çerçeveden ve Japonya'nın vizyonu itibariyle bakınca konu daha kolay bir şekilde anlaşılıyor. 10,5 trilyon dolar civarında bir ekonomik hacim ile Çin Halk Cumhuriyeti dünya sıralamasında ikinci en büyük ekonomiye sahip.

Japonya ise  4.75 trilyon Dolar seviyesinde dünyanın üçüncü sırasında.

Japonya bu atakları ile aslında çok net bir şey hedefliyor.Japonya süper bilgisayarlar ile ülkenin yapay zeka alanında gelişimini harekete geçirmek istiyor.

"Derin Öğrenme" adını verdikleri teknoloji ile insan beynini taklit ederek inanılmaz işlem hızlarına erişmek ve daha büyük depolama kapasitelerini elde etmeyi amaçlıyorlar.

Japonya ayrıca başka alanlarda da bu bilgisayarları kullanmayı planlıyor.

Çin gibi endüstriyel gelişim için bu süper bilgisayarları kullanmayı düşünen Japonya, sağlık gibi alanlarda da bu bilgisayarları kullanıma açacak.

Ayrıca Japon yetkililer ellerindeki inanılmaz boyuttaki verileri işlemek isteyecek Google ve Microsoft gibi dev firmaların ücreti karşılığı bu hizmetlerden yararlanabileceğini açıkladılar.

Japonya bilgisayar yarışlarında herkesin önüne geçmiş durumda.

 

Konular: çin, Japonya, dijital savaşlar,

Yorumlar