DÜNYA

Diktatör Esed kana doymuyor

Esed rejimi ordusu ve İran komutasındaki Şii milisler, Halep'in doğusunda sağlanan ateşkesi ihlal ederek saldırıya geçti.

Diktatör Esed kana doymuyor
Esed rejimi, Halep'te dün akşam saatlerinde ilan edilen ateşkes kararını ihlal etti. Esed rejimi ve ona bağlı milislerin yeniden saldırıya geçtiği belirtiliyor.

Önce engel sonra ihlal

Türkiye'nin çabalarıyla dün akşam sağlanan ateşkes ile sivil ve silahlı muhaliflerin tahliye mutabakatı, bölgeden ilk etapta yaralıların, daha sonra sivillerin ve silahlı muhalif grupların güvenli biçimde İdlib iline nakledilmelerini öngörüyordu. Ancak ilk ihlal kontrol noktasındaki Şii milislerden geldi.

Halep'in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler bölgeye ulaşmasına rağmen İzaa bölgesinden gece çıkan ve ağır yaralıları taşıyan araçlar Şii milislere ait kontrol noktalarında engellendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ateşkes ihlaline ilişkin şunları söyledi;

"Dünden beri birçok ülke lideri, dışişleri bakanları ile görüşüldü hala da görüşülüyor. Belirli bir anlaşma sağlanmıştı hatta otobüsler dahi yollandı ama gördük ki Esed ve bazı gruplar (Şiiler) buna engel oldu.

Biz Türkiye olarak elimizden geleni yaptık yapmaya da devam edeceğiz ama gerçek suçluları da görmezden gelmeyin."

Konular:

Yorumlar