DÜNYA

Donald Trump'tan İsrail'e açık destek: Biraz sabredin

Amerika'da Obama'nın koltuğunu devralacak olan Doland Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan kararla hukuksuz yerleştiği Filistin topraklarını terk etmesi istenen İsrail'e seslenerek "biraz sabredin" dedi.

Donald Trump'tan İsrail'e açık destek: Biraz sabredin
ABD'de başkanlık koltuğunu devralmasına günler kalan Donald Trump, BMGK'nın Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim alanları nedeniyle aleyhinde kınama kararı aldığı İsrail'e hitaben, 'Ben başkan olana kadar sabredin ve güçlü durun" dedi.

"İsrail'e saygısızlığa devam edemeyiz"

Trump, sosyal medya sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, "İsrail'e bu kadar aşağılayıcı ve saygısız davranmaya devam edemeyiz. İsrail'in geçmişte ABD'de çok yakın bir arkadaşı vardı… ama artık yok. Sonun başlangıcı İran ile yapılan anlaşmaydı ve şimdi de BM! Güçlü kal İsrail, 20 Ocak yaklaşıyor" sözlerine yer verdi.

İsrail'in 1967'de Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgalinden bu yana inşa edilen yaklaşık 140 yerleşimde 500.000'den fazla Yahudi yaşıyor. Yerleşimler uluslararası hukuk uyarınca yasadışı olsa da, İsrail itiraz etmeye devam ediyor.BM'den çıkan karar

BM Güvenlik Konseyi'nde çıkan kararda, yerleşim yerlerinin kurulmasının "yasal geçerliliğinin olmadığı, uluslararası hukukta göze çarpan bir ihlal oluşturduğu, iki devletli çözümün adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılmasının önünde büyük bir engel teşkil ettiği" belirtilmişti. 

Konular: BMGK, filistin, israil, donald trump,

Yorumlar