DÜNYA

Dünya basını operasyonu böyle duyurdu!

Bugün yapılan Cerablus operasyonunu dünya basını "Türk Ordusu Suriye'nin Cerablus kentini IŞİD'den kurtarma operasyonu düzenledi." şeklinde yaptığı haberlerle duyurdu.

Dünya basını operasyonu böyle duyurdu!
Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi amacıyla başlatılan askeri harekat, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Kazakistan ve Kırgızistan basınında geniş yer buldu.

Rus haber ajansları sabah saatlerinden itibaren gelişmeleri duyururken, harekatla ilgili görseller de internet medyasında sıcak gelişme başlığı altında aktarıldı.

Haberlerini Türk basınına dayandırarak duyuran Rus ajansı RİA, "Türk Ordusu IŞİD'e ait hedefleri vurmak için Suriye'ye girdi", "Türk tankçıları IŞİD hedeflerini vurdu", "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi." gibi başlıklarını kullandı.

Rus haber kanalı "Rossiya-24", Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Türkiye DAEŞ tehlikesi ortadan kalkana kadar Suriye'de savaşmaya devam edecek" sözlerini ekrana taşıdı.

Azerbaycan basını, TSK'nın askeri harekatını manşetlerden ve son dakika haberi olarak duyurdu. Harekatı "Türk Ordusu Suriye'nin Cerablus kentini IŞİD'den kurtarma operasyonu düzenledi" başlığıyla aktaran APA Haber Ajansı, haberlerinde AA'yı kaynak gösterdi. 

Ukrayna Haber Ajansı (Ukrinform) sabah erken saatlerde, operasyonu son dakika olarak duyurdu: "Türkiye, Suriye'de operasyona başladı" başlığı ile verilen haberde, operasyonun Suriye'nin kuzeyinin terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi amacıyla yapıldığı belirtildi.

Konular: haber ajansı, askeri harekat, rusya, türkiye,

Yorumlar