DÜNYA

Dünya medyasından Gülen'e övgü

Yabancı basında teröristbaşı Fetullah Gülen'in hangi sıfatlarla tanımlandığına ilişkin araştırma yayınlandı.

Dünya medyasından Gülen'e övgü
Yabancı basında terörist başı Fetullah Gülen'in hangi sıfatlarla tanımlandığına ilişkin BYEGM tarafından yapılan araştırma, özellikle Batı ve ABD'de "masumane" ifadelerle Gülen adına algı yönetimi yapılmaya çalışıldığını ortaya koydu.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM), "Yabancı basında FETÖ lideri" başlıklı araştırma yapıldı.

ABD BASININDAN ALÇAK HAREKET

Haber analizi kapsamında, 1 Mayıs-9 Ağustos 2016 aralığına ait 126 yabancı gazete ve dergi, 21 tv kanalı ve 15 uluslararası haber ajansı tarandı, 2 bin 726 haber incelendi.
Araştırmada, ABD basınında, terörist başı Gülen'den "emekli vaiz", "gönüllü sürgündeki imam", "tatlı dilli", "popüler", "77 yaşında hasta ve yaşlı imam", "münzevi din adamı", "gizemli din adamı", "nüfuzlu muhalif", "Erdoğan'ın eski müttefiki" gibi masumane sıfatlarla bahsedildiği belirtildi. ABD basınının bu tavrının "ABD yetkililerince her fırsatta müttefik ve dost ülke olarak adlandırılan Türkiye ve Türk halkı tarafından bir ikiyüzlülük olarak algılandığı" tespitine yer verildi.

ALMAN BASINI DA GÜLEN'İ AKLAMA DERDİNDE

Araştırmaya göre, Alman basınında terörist başı Gülen hakkında "Gülen ağı", "Gönüllü sürgündeki imam", "ılımlı vaiz", "Erdoğan'ın ezeli düşmanı/eski müttefiki", "Pensilvanya dağlarında yaşayan yaşlı ve hasta adam", "Afrika'da etkili cemaat", "zehirli yılan" gibi tanımlamalar tercih edildi. Alman basını, FETÖ'yü terör örgütü olarak göstermemek için sıklıkla "sözde" kelimesine başvurdu.

FRANSA BASINI: SÜRGÜNDEKİ VAİZ!


Fransa basınında "eski müttefik", "sürgündeki vaiz", "ruhani lider", "75 yaşında hasta ve yorgun adam" sıfatları kullanıldı. Türk yetkililerin FETÖ tanımlamalarının tırnak içinde verilmesinin tercih edildiği Fransız basının bu tutumu, teröre karşı Türkiye ile dayanışma örneği gösterilmemesi olarak değerlendirildi.

İngiltere basınında ise FETÖ elebaşı Gülen için, "karizmatik din adamı", "77 yaşındaki dini lider", "münzevi din adamı", "muhalif", "dinler arası diyalog mesajları veren" gibi sıfatlar tercih edildi. "Terör örgütü ve paralel yapı" ifadeleri ise iddia seviyesinde tutuldu.

Ortadoğu, Çin, Rus ve Japon medyasındaki durum


Araştırmada, uluslararası basının genellikle bu örnekleri veren Batı basınının tanımlamalarını tercih ettiği vurgulandı.

ORTADOĞU BASINI


Ortadoğu basınında "Amerika'da yaşayan din adamı", "aydın", "Afrika'nın önemli simalarından biri" olarak tanımlanan Gülen, İran basınında "İran İslam Cumhuriyeti'nin katı muhalifi", "sürgündeki din adamı, "darbe girişimini organize etmekle suçlanan kişi" sıfatlarıyla anılırken, FETÖ mensubu askerler içinse "Fetullah Gülen terör örgütüne mensup askeri isyancılar" tanımı kullanıldı.

ÇİN BASINI: AMERİKALILAŞMIŞ DİN ADAMI!


FETÖ elebaşı Gülen, Çin basınında "Amerikalılaşmış Türk din adamı", "dini şahsiyet", "sürgündeki muhalif", İsrail basınında ise "radikal İslamcı", "gizli terör örgütü", "Türkiye doğumlu Sünni din adamı", "sürgündeki Müslüman vaiz" ifadeleriyle haberlere konu oldu.

Japonya basını Gülen'den, "İslamcı dini eğitmen", "Gülen hoca", İtalya basını "Sünni imam", "bir imamın oğlu", "Gülen imparatorluğu"; Hollanda basını "uluslararası şirketler, eğitim kurumları, bankalar sahibi etkili imam" ifadeleriyle söz etti. Kürtçe yayınlanan haberlerde ise Gülen, "İslam davetkarı", "Erdoğan devletini yıkacak tek güç", "Kürt karşıtı", "Paralel Örgüt Lideri" tanımlamalarıyla gündeme getirildi.
 

Konular: ortadoğu, fransa, fetö, almanya,

Yorumlar