DÜNYA

Düşman Müslüman olunca, ABD basını Trump'ın yanında

ABD'de yeni başkan Trump'ın bazı Müslüman ülkelere uygulamak istediği ABD'ye giriş yasağıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Konuyla ilgili olarak, ABD basınının da Müslüman yorumculara ambargo uyguladığı ortaya çıktı.

Düşman Müslüman olunca, ABD basını Trump'ın yanında
7 Müslüman ülke vatandaşlarının ABD'ye girişinin yasaklanmasına dair tartışmalar devam ederken, ABD basını konuyla ilgili Donald Trump'ın yanında yer aldı.

ABD'nin en büyük 3 haber kanalı olan CNN, Fox News ve MSNBC, Müslüman yasağı ile ilgili tartışma programlarında Müslüman yorumculara ambargo uyguladı.

176 konuktan sadece 14'ü Müslüman

Media Matters tarafından yapılan araştırmaya göre, tartışmaların en yoğun olduğu 30 Ocak ve 4 Şubat tarihleri arasında, CNN International, Fox News ve MSNBC gibi en çok takip edilen haber kanallarının, tartışma programlarına davet ettiği toplam 176 konuğun sadece 14'ü Müslümandı.

Araştırmaya göre, CNN International'ın tartışma programlarına katılan 90 konuğun sadece 7'si Müslüman. Fox News ise programa çağırdığı 58 konuktan sadece 5'i Müslümanlardan oluşuyor. MSNBC'de ise bu sayı sadece 2.

Media Matters raporunda "Bu basiretsizlik, Müslümanları görmezden gelen medyanın düzenine oldukça uyuyor" ifadelerine vurgu yapılıyor. 

Konular: uygulama, ambargo, Müslüman, karar,

Yorumlar