DÜNYA

Esed rejimi 13 bin kişiyi gizlice idam etmiş!

Suriye'de 2011-2015 yılları arasında, Beşşar Esed rejiminin Şam'daki Sednaya Hapishanesi'nde 13 bin mahkumu gizlice idam ettiği ortaya çıktı. İşte korkunç detaylar...

Esed rejimi 13 bin kişiyi gizlice idam etmiş!
2011 yılından itibaren iç savaşın devam ettiği Suriye'de, savaş sırasında yaşanan insanlık dışı olaylar tüyler ürpertiyor.

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin 5 yıl boyu 13 bin muhalif mülteciyi gizlice asarak öldürdüğünü açıkladı. Örgütün yayınladığı 'İnsan Mezbahası' başlıklı raporda, Şam'da yer alan Sednaya Cezaevinde, binlerce mahkumun toplu şekilde idam edildiği belirtildi.

13 bin tutuklu idam edildi

Raporda yer alan katliamın detayları şöyle:

"2011 ve 2015 yılları arasında, Sednaya Hapishanesi'nde çoğu sivil muhaliflerden oluşan 13 bin tutuklu idam edildi. 13 bin mahkumun idamı, çoğunlukla haftada bir veya iki hafta aralıklarla gerçekleştirildi. 50'ye yakın mahkum, toplu olarak hücresinden çıkartılıyor ve asılıyor. Bu rakam toplandığında, 5 yıl içerisinde 13 bine yakın kişinin idam edildiği ortaya çıkıyor. Bu insanların tamamı Esed rejimine karşı çıkan muhalif sivillerden oluşuyor."

Beyaz ve kırmızı bina

Af Örgütü'nün araştırmaları, 2015-2016 yılları arasında gerçekleştirildi, Hapishanenin eski çalışanları, hakimler, avukatlar ve uluslararası uzmanların da aralarında bulunduğu 84 kişi ile birlikte yapıldı.

Hapishane sınırları içerisinde, mahkumların tutulduğu 'beyaz bina' ve gizli idamların gerçekleştirildiği 'kırmızı bina' yer alıyor. Beyaz binada tutulan mahkumlar, gece yarılarında toplu bir şekilde kırmızı binaya götürülerek burada tam bir gizlilik içinde infaz ediliyor.Ölüm sebebi; kalp krizi

Hapishanede, idamlara şahitlik eden eski bir hakim, "Mahkumlar idam edildikten sonra, burada 10-15 dakika kadar bekletiliyordu" diyor. Öldürülen mahkumların cesetlerinin bir süre sonra, bölgedeki askeri hastaneye kaldırıldığı ve ölüm sebebi olarak, "Kalp krizi, solunum yetmezliği" gibi ifadelerin yazılarak, gece yarılarında Şam kırsalındaki çeşitli mezarlıklara toplu olarak defnedildikleri ifade ediliyor.

İdam emirlerinin Esed tarafından verildiğinin kaydedildiği raporda, şu ifadeler yer aldı:

"İdamların emri, en üst düzey hükümet yetkilileri tarafından veriliyordu. İdam cezaları, Büyük Suriye Müftüsü tarafından ya da Beşşar Esed'e vekalet eden savunma bakanı veya genelkurmay başkanı tarafından onaylanıyordu."
Uluslararası Af Örgütü, raporunda Suriye yetkililerine yargısız infazlar ile Saydnaya ve diğer tüm rejim hapishanelerindeki insanlık dışı muamele ve işkenceleri durdurma çağrısı yaptı.

Konular: hastane, tutuklu, savaş, suriye,

Yorumlar