DÜNYA

Facebook'ta sansür

Facebook sosyal platformunun içeriğindeki özgür yapıdan rahatsız olan Çin bu sosyal medyayı kendi ülkesinde yasakladı. Facebook kurucuları ise özel sansür uygulamasıyla Çin Hükümeti'ni ikna etme yoluna girdi.

Facebook'ta sansür
Dünya çapında en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu olan Facebook aynı zamanda en özgürlükçü platform olarak biliniyor.

Dil, din, görüş ayrılığı fark etmeksizin herkesin kendisini ifade edebilmesi için olanak tanıyan platformun kullanıcı kitlesi her geçen gün daha da artmaktadır.

Marka kullanıcılarına kaliteli, hızlı ve güvenli platform sunabilmek için her geçen gün çalışmalarını daha da renklendiriyor.

Marka daha çok özgür platform sunduğu için tercih ediliyor. Ancak son zamanlarda markanın bazı ülkelerdeki iktidarları kızdırmamak için sansür uygulaması geliştirmiş olabileceği konusu gündeme geldi.

Sosyal platform kullanıcıları tarafından hoş karşılanmayan bu iddia hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Facebook'un Çin'de erişime engelli olması

Mark Zuckerberg tarafından kurulduğu ilk andan itibaren milyonlarca insana hitap eden marka her geçen gün çalışmalarını daha da renklendiriyor.

Ülkelerin iktidarlarına göre yapılanmasını şekillendiren platforma 2009 yılından bu yana Çin'de erişime kapalı tutuluyor. Platform Çin'de de erişime devam edebilseydi kullanıcı sayısını 2 milyar kişiye çıkarmayı başaracaktı. Yine Facebook
tarafından satın alınan bir başka sosyal platform olan Instagram'da Çin'de erişime yasaklandı.

2014 yılından itibaren Çin'de Instagram kullanılmıyor. Bu yüzden de marka ifade özgürlüğü savunuculuğunu bir kenara bırakarak ülkelerdeki iktidar yönetimine göre sansür uygulanabilirliğini getirdi. Son edinilen haberlere göre Facebook
yönetimi Çin hükümetini mutlu edebilmek için Çin'e özel bir sansür uygulamıştır. Buna göre Çin hükümetini rahatsız eden davranışlar Çin devleti şikayet etmeden kaldırılacaktır.

Çin devleti bu yeni sansür karşılığında Facebook'un erişim yasağını kaldırırsa, yeni teknoloji kullanılmaya başlanır gibi görünüyor. Durum böyle olunca akıllara Facebook'un sansürcü mü olacağı sorusu geliyor. Evet bu durum Facebook'un
bizzat sansürcü olacağı anlamına geliyor. Facebook ifade özgürlüğü rolünü, Çinli şirketlerin nereye vereceğini şaşırdıkları milyarlarca dolarlık reklam bütçelerine değiştiği görülüyor.

Bundan daha da önemlisi Facebook teknolojiyi Çin'de kullanmaya başladığında Trump başkanlığında olan ABD de olmak üzere pek çok ülke aynı durumu kendi ülkesi için isteyecektir. Bu durum da Facebook'un sürekli övündüğü ifade özgürlüğünün elinden gitmesi anlamına gelir.
 
 

Konular: sansür, Facebook, çin,

Yorumlar