DÜNYA

FETÖ'cü Rotterdam Belediye Başkanı’na şok!

Terör örgütü FETÖ'yle bağlantısı ortaya çıkan, Hollanda'nın Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalip'e mecliste orantısız şiddetin hesabı soruldu. Sorular karşısında soğuk ter döken FETÖ'cü Abutalip, saçma cevaplarla soruları geçiştirdi.

FETÖ'cü Rotterdam Belediye Başkanı’na şok!
FETÖ militanlarıyla bağlantısı ortaya çıkan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalip'e mecliste orantısız şiddetin hesabı soruldu. FETÖ'nün seçim çalışmalarında ciddi miktarda bağış yaptığı tespit edilen Abutalip, Rotterdam kentinin Fas kökenli Müslüman belediye başkanı, önceki gece belediye meclisinin oturumunda siyasetçi üyelerin sorularıyla terledi.

Hollanda'nın Rotterdam kentinde atlı ve köpekli polisleri Türk göstericilerin üzerine süren ve gerekirse ateş edilmesi emrini veren belediye başkanına, mecliste orantısız şiddetin hesabı soruldu. Hollanda'nın Rotterdam kentinin Fas kökenli Müslüman belediye başkanı, önceki gece belediye meclisinin oturumunda siyasetçi üyelerin sorularıyla terledi.

Rotterdam'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bakanlık korumaları, Türk Dışişleri yetkilileri ve protestoculara yönelik tepki çeken uygulamalar, meclisteki oturumda eleştirildi. Rotterdam Belediye Başkanı Abutalip, olayların büyümesini neden önleyemediğine ilişkin soruya cevap verirken, Türkiye Başkonsonlosu Sadin Ayyıldız'ı suçladı.

Başkonsolos Ayyıldız'ın "yanlış bilgi verdiğini, bu nedenle olayların büyümesini önleyemediğini" ileri süren Abutalip, durumu Dışişleri Bakanı Bert Koenders'e ilettiklerini söyledi. Gergin bir havada geçen oturumda Abutalip'e, polise "gerektiğinde vur izni" verildiğini neden sonradan basına açıkladığı da soruldu. Abutalip, sorulan tüm sorulara birbirinden saçma cevaplar verdi.

Belediye başkanı, Türk toplumunda özel timin göstericilere karşı devreye sokulduğu şeklinde bir düşünce olmasını istemediğini, kararın tamamen Bakan Kaya'nın korumalarıyla ilgili olduğunun bilinmesi için bu açıklamayı yaptığını ifade etti.

Abutalip, göstericilerin neden daha önce dağıtılmadığı sorusuna ise "Aynı anda iki yerde olunamaz. Önce duruma neden olan mıknatısı, yani bakanı oradan uzaklaştırmayı kararlaştırdık" yanıtını verdi.

Öte yandan Abutalip, kentteki Türk gençlerinin Rotterdam ile bağlarının güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti ve "Ben de burada doğmuş bir gencin omzunda Türk bayrağıyla şehirde motor turu attığını ve gazetecilere 'büyük lideri' için burada olduğunu söylediğini gördüğümde ürküyorum" ifadesini kullandı. 

Konular: ahmet abutalip, fetö, Rotterdam Belediye,

Yorumlar