DÜNYA

FETÖ'nün Clinton'a yaptığı bağış dudak uçuklattı

ABD'de gerçekleştirilen 8 Kasım'da Demokrat aday Hillary Clinton'a, terör örgütü FETÖ'nün Clinton'ın seçim kampanyasına yaklaşık 2 milyon dolar bağış yaptığı iddia edildi.

FETÖ'nün Clinton'a yaptığı bağış dudak uçuklattı
 ABD'de 8 Kasım'da yapılan ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın zaferiyle sonuçlanan başkanlık seçiminin ardından FETÖ ile Clinton arasındaki "bağış ilişkisinin" detayları gün yüzüne çıkmaya başladı. Daha önce de Clinton'a bağış yaptığı ve yakın ilişki kurmak için çaba gösterdiği bilinen FETÖ'nün, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde Clinton'ın seçim kampanyasına hangi düzeyde bağış yaptığı merak ediliyordu.

Farklı isimler üzerinden bağış yapıldığı için FETÖ'nün seçimde Clinton'a ne kadar bağış yaptığı net olarak tespit edilemese de Demokrat Partiye yakın bir kaynak, rakamın 2 milyon dolar civarında olduğunu belirtti.

Öte yandan toplamda 600 milyon dolar civarında bağış toplayan Clinton kampanyasının büyüklüğü göz önüne alındığında FETÖ'nün 2 milyon dolarlık bağışı yaklaşık binde 3 paya karşılık geliyor.

FETÖ-Clinton ilişkisi yeni değil

Demokrat Partide üst düzey finans yöneticisi ve siyasal aktivist Murat Güzel, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, FETÖ mensuplarıyla Clinton ailesi arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını, ancak aralarındaki bağış ilişkisinden daha önemli konular olduğunu dile getirdi.

FETÖ mensuplarının Clinton ailesi ile ilişkilerini iyi tutmak için çok uğraştığını ve bir gün Hillary Clinton'ın başkan olacağına inandıklarını kaydeden Güzel, söz konusu ilişkiyi seçim bağışlarına endeksleyerek değerlendirmemek gerektiğine işaret etti.

Bir dönem Türkiye-İsrail ilişkilerinin iyi olmamasının ABD'de en çok FETÖ'ye yaradığını anlatan Güzel, "Clinton'ın çevresinde Yahudi kökenliler çoktu ve FETÖ mensupları, Türkiye aleyhine lobi yapmak için İsrail kozunu hep kullandı." dedi.

2000'lerin ortalarından itibaren FETÖ mensupları ile Clinton ailesi arasında ilişki olduğuna dikkat çeken Güzel, İsrail meselesi kadar "yıllara dayanan ilişkinin" de önemli olduğunu vurguladı.

Miktarına ilişkin tahminde bulunmaktan kaçınsa da Güzel'e göre FETÖ'nün Clinton'a yaptığı bağışlar "İsrail kozundan" daha büyük bir motivasyon değil.

Türkiye'nin yeni dönemde FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi de dahil belli konulardaki ağırlığını daha fazla koyabileceğini kaydeden Güzel, yine de hiçbir şeyin bir günde değişmesini beklememek gerektiğini dile getirdi.

Özkök ve Özkan etkin roller oynadı

Yine 27 Haziran 2014'te FETÖ ile bağlantılı New York Türk Kültür Merkezi (TCC) yöneticilerinden iki kişinin Clinton için çalışan komiteye önemli miktarlarda bağış yaptığı ortaya çıkmıştı.

Daha önce merkezin başkanlığını yapan Recep Özkan'ın komiteye 20 bin dolar, Clinton'ın başkanlık kampanyasına 5 bin dolarlık bağışlarda bulunduğu görülmüştü. Özkan, Clinton Küresel Girişimi adlı vakfa 500 bin ila 1 milyon dolar bağış yapan kişiler arasında da yer almıştı.

Yine TCC'nin eski başkanları arasında yer alan ve Clinton için çalışan komitenin (PAC) mali eş başkanı olarak görünen Gökhan Özkök'ün de farklı dönemlerde toplam 18 bin dolar bağışta bulunduğu ve Clinton Küresel Girişimi adlı vakfın da bağışçıları arasında yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Konular: Hillary Clinton, fetö,

Yorumlar