DÜNYA

FETÖ'nün Washington ofisleri kayıplara karıştı

Elebaşı ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan terör örgütü FETÖ'nün, ABD’nin başkenti Washington’daki ofislerinin tamamını kapattığı ortaya çıktı.

FETÖ'nün Washington ofisleri kayıplara karıştı
Küresel terör örgütü FETÖ'nün, ABD Kongresi'ne yönelik açtığı lobi kuruluşu Türki Amerikan İttifakı (TAA). Fethullah Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı Rumi Forum ve düşünce kuruluşu görevini ifa eden Rethink Institute'nün bulunduğu binaların boşaltıldığı ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin haberiyle ortaya çıkarttığı gerçeğe göre, ABD Kongresi'nin hemen yakınında yer alan Union Tren İstasyonu'nun arka sokağındaki binada bulunan üç kuruluşun da yaklaşık iki ay önce bulundukları katı boşalttıklarını belirlendi. Bu binada daha önce kapatılan Samanyolu TV'nin Washington stüdyosu da yer alıyordu.

Örgütün halkla ilişkiler, topluluk faaliyetlerini ifade eden Amerikan Türk Dostluk Derneği (ATFA)'nın da adresini değiştirdiği ve yeni bir binaya taşındığı ve taşındığı yerden de boşaltıldığı öğrenildi.

Artık adresleri yok

Rumi Forum ve ATFA'nın Washington'ın kuzeyinde Rockville'de bulunan Maryland bölge ofislerini de kapattığı öğrenildi. Örgütlenmelere ait web sitelerinde kuruluşların yeni adresleriyle ilgili bir bilgi de bulunmuyor.

Maddi açıdan zor duruma mı düştüler?

Örgütün asıl maddi kaynağının geldiği Türkiye'de yediği darbelerin ardından ABD'de daha düşük bütçeli bir yapılanma içine girdiği biliniyordu.

Kamuya açık kayıtlarda, TAA Başkanı Faruk Taban gibi isimlerin evlerini satarak daha ucuza yeni evler satın aldıklarını gösteriyor. Bu da akla örgütün elindeki tüm kaynakları faaliyetlerini devam ettirmek için harcadığı fikrini getiriyor.

Trump'tan saklanma çabası mı?

Diğer bir mesele de yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın FETÖ'yle ilgili atması potansiyel adımlar, FETÖ'nün ofis değişiklerine giderek görünürlüğünü azaltmayı amaçlaması da mümkün.

Konular: çaba, saklanma, fetö, Kapatma,

Yorumlar