DÜNYA

Filipinler Devlet Başkanı'na bombalı saldırı

ABD'ye kafa tutmasıyla son günlerde gündemde olan Filipinler Devlet Başkanı Duterte'nin konvoyuna bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 9 kişi yaralandı.

Filipinler Devlet Başkanı'na bombalı saldırı
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin korumalarının bulunduğu askeri konvoya bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Ordu Sözcüsü Albay Edgard Arevalo, ülkenin güneyindeki Maravi kentinde bulunan askeri bir kampı ziyarete giden konvoyun güzergahında yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatıldığını belirtti.

Saldırıda konvoyda bulunan 7 devlet başkanlığı korumasının ve 2 askerin yaralandığını söyleyen Arevalo, yaralıların hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Arevalo, saldırının ardından konvoydaki askerlerle saldırganlar arasında çıkan çatışmada birkaç saldırganın yaralandığını ifade etti.

Duterte de saldırının ardından ülkenin kuzeyindeki Nueva Ecija bölgesinde yaptığı açıklamada, korumalarının yaralanmasına rağmen aynı güzergahı kullanacağını ve Butig kasabasındaki operasyonları denetlemek için askeri kampı ziyaret edeceğini belirtti.

Saldırıyla ilgili yapılan açıklamada saldırıyı DAEŞ''e biat eden bir grubun düzenlediği ifade edildi.ABD ile silah anlaşmasını iptal etti

ABD ile yapılan silah anlaşmasını iptal eden Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmek için 'yeni dostları' Rusya ve Çin ile işbirliği yapacağını vurguladı.

Obama'ya küfredip ABD'ye kafa tuttu

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, kendisi ile gerçekleştireceği görüşme sırasında uyuşturucuyla mücadele operasyonları kapsamında yaşanan yargısız infazları dile getireceğini belirten ABD Başkanı Barack Obama’ya yerel dilde o.. çocuğu dedi. Obama-Duterte görüşmesi ise Duterte’nin küfür etmesinin ardından iptal edildi.

Filipinler'in egemen bir ülke olduğunu ve sömürgeciliğin geride kaldığını kaydeden Duterte şunları söyledi: “Filipinler halkı dışında, hiç kimse benim efendim değil. Saygılı olmak zorundasın. Soru ve tahminlerini öylece yöneltemezsin. O. çocuğu, bunu yaparsan görüşmede de sana söverim."

 

Konular: obama, filipinler, duterte, ABD,

Yorumlar