DÜNYA

Fransa Başbakanı: Putin'e, Trump'a, Erdoğan'a, Şi Cinping'e karşı...

Fransa'nın gelecek yıl yapacağı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıklayan Başbakan Manuel Valls, yarın görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Fransa Başbakanı: Putin'e, Trump'a, Erdoğan'a, Şi Cinping'e karşı...
Yarın istifa edeceğini bildiren Fransa'nın Sosyalist Partili Başbakanı Manuel Valls, ülkesinde solun bölünmüş olduğunu ve solu birleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Putin'e, Trump'a, Erdoğan'a, Şi Cinping'e karşı

Valls, "Rusya'nın Vladimir Putin'ine, ABD'nin Donald Trump'ına, Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan'ına ve Çin'in Şi Cinping'ine karşı, değerlerine sıkı sıkıya bağlı, bağımsız bir Fransa istiyorum." dedi.

François Hollande'ın cumhurbaşkanlığında 31 Mart 2014'ten beri başbakanlığı yürüten Valls'in aday adaylığının önü Cumhurbaşkanı Hollande'ın 1 Aralık'ta cumhurbaşkanlığı yarışına katılmayacağını açıklamasıyla açılmıştı.

Kamuoyu yoklamalarına göre, Hollande'ın popülaritesi son aylarda yüzde 10'ların altına düşmüş, Valls'ın popülaritesi ise bu rakamın biraz daha üzerinde gerçekleşmişti.

Sosyalist Parti'nin 22-29 Ocak tarihlerinde yapılacak cumhurbaşkanlığı adayı belirleme çalışmaları için cumhurbaşkanı aday adaylarının 15 Aralık'a kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Fransa'da merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi iki hafta önce yapılan seçimle cumhurbaşkanı adayı olarak eski başbakanlardan François Fillon'u belirlemişti.

Konular: Manuel Valls, fransa,

Yorumlar