DÜNYA

Fransa Başbakanı'ndan çarpıcı AB mesajı: Avrupa ölebilir

Yakın zamanda İngiltere'nin ayrılmasıyla büyük endişe yaşayan, mülteciler ve birkoç nedenden dolayı ciddi fikir ayrılıkları yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri, dağılmanın eşiğinde. Avrupa'nın içinde bulunduğu kriz durumunu, Fransa Başbakanı Valls de "Avrupa ölebilir. Bizim sorumluluğumuz halkların öfkesini dinlemek" sözleriyle...

Fransa Başbakanı'ndan çarpıcı AB mesajı: Avrupa ölebilir
Almanya'da bir gazetenin düzenlediği ekonomi zirvesinde konuşan Fransa Başbakanı Manuel Valls, Avrupa'nın popülizm, terörizm, sığınmacı krizi gibi tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

"AB projesi yeniden gözden geçirilimeli"

Avrupa Birliği projesinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Başbakan Valls, "Avrupa ölebilir. Bizim sorumluluğumuz halkların öfkesini dinlemek." diye konuştu.

Valls, Fransa'da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde aşırı sağ tehlikesine işaret ederek "Tüm kamuoyu araştırmaları Marine Le Pen'in ikinci tura çıkacağını gösteriyor. Bu Fransa'da siyasetin dengesinin tamamen değişmesi anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Fransa'daki Le Pen tehlikesiyle ABD'de Donald Trump'ın seçilmesi arasında benzerlik kurulmaması gerektiğini vurgulayan Valls, "Elbette bunları birbirine karıştırmıyorum. Trump büyük bir kitleye hitap eden bir partinin adayıydı. Ancak söylemi ve vaatleri endişe uyandırıyor." diye konuştu.

İtalya Başbakanlık Sarayı'ndaki Avrupa Birliği bayrağı indirildi

Mülteciler ve ekonomi politikaları konularında Avrupa Birliği ile ciddi fikir ayrılıkları yaşayan İtalya'da da Başbakan Matteo Renzi'nin Başbakanlık Sarayı'ndaki Avrupa Birliği bayrağını indirttiği ortaya çıkmıştı.

 

Konular: Manuel Valls, italya, ab, açıklama,

Yorumlar