DÜNYA

Fransa'da, kolejde silahlı saldırı!

Fransa, 13 Kasım 2015'te ilan edilen OHAL için, "Bugün itibari ile olağanüstü hal durumundan çıkma koşulları oluştu" açıklamasını yaptığı bugün, önce patlama daha sonra da bir okula düzenlenen silahlı saldırı ile sarsıldı. Paris'te IMF ve Dünya Bankası ofisinde meydana gelen patlamada 1, Fransa'nın güneyinde bulunan okula...

Fransa'da, kolejde silahlı saldırı!
Fransa, 13 Kasım 2015'te ilan edilen OHAL'i bugün kaldırmayı planlarken meydana gelen terör saldırıları ile sarsıldı.

İlk önce Paris'te IMF ve Dünya Bankası ofisinde bir zarfın açılması sonucu patlama meydana geldi, patlamada 1 kişi yaralandı.

Paris polisi patlamanın ardından IMF ve Dünya Bankası ofislerinde operasyon başlattı.

Okula silahlı saldırı

Ardından da Fransa'nın güneyinde bulunan bir kasabadaki okula silahlı saldırı gerçekleştirildi. Meydana gelen saldırı sonrası çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Edinilen ilk bilgilere göre silahlı bir kişi, Tocqueville lisesini basarak okul müdürünü hedef aldı.'Evde kalın' anonsu yapılıyor

Yetkililer, yerel halka evlerinde kalmaları anonsunda bulundu. 

1 kişi gözaltına alındı

Fransız basını polis ekiplerinin bir kişiyi gözaltına aldığını duyurdu. BFMTV, gözaltına alınan kişinin 17 yaşında bir lise öğrencisi olduğunu iddia etti. Bir kişinin ise kaçtığı ifade ediliyor. 

Terör saldırısı alarmı

Fransız hükümeti, olayın ardından terör saldırısı alarmı verdi.OHAL kaldırılacak mı?

Fransa'da OHAL 13 Kasım 2015'te Paris terör saldırılarından sonra ilan edilmiş ve 15 Temmuz 2017 tarihine kadar uzatılmıştı. 

Fransa Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas, bugün basına yaptığı bir açıklamada, Fransa'da halen devam etmekte olan "olağanüstü hal" durumundan çıkmak için gerekli şartların oluştuğunu söylemişti.

Konular: fransa, kolej, silahlı saldırı,

Yorumlar