DÜNYA

Fransa'daki OHAL'den asker manzaraları

Türkiye'deki OHAL'i eleştirenler Fransa'da sokaklarda,metrolarda dolaşan Fransız askerlerini görmüyor. Fransa'da uzun namlulu silahlarla dolaşan askerlerden dolayı turizm de Fransa'da dibe vurdu.

Fransa'daki OHAL'den asker manzaraları
Ülkede uzun süredir devam eden OHAL nedeniyle; sokaklarda, metrolarda ve otobüslerde Fransız askerleri önlemler alıyor. Ellerinde uzun namlulu otomatik silahlarla gezen Fransız askerleri, ilginç görüntüler oluşturuyor.

İşte o görüntüler; 

DAEŞ'in kanlı terör saldırılarından sonra ülkeye giden turist sayısı da dibe vurmuştu.

Fransa'da OHAL'le hükümete verilen yetkiler

Terörle mücadele amacıyla yürürlükte olan Fransa’daki OHAL ile, hükümete daha hızlı reaksiyon gösterme imkânı veren yetkiler şöyle:

- Ev hapsi: Hükümet, tehlike yaratabileceğini düşündüğü kişileri herhangi bir mahkeme emrine ihtiyaç olmaksızın ev hapsine  alabiliyor. Bu hak kapsamında son 8 ay içinde 554 kişiye ev hapsi verilirken, bu ev hapislerinin 200’ü temyiz edildi.

- Gözaltı: Herhangi bir mahkeme kararına ihtiyaç olmaksızın tüm vatandaşlar 4 saat gözaltında tutulabiliyor. Özellikle Euro 2016’da sıkça kullanılan bu yetki kapsamında, 3594 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin 420’si sorgulandı. Gözaltına alınanların 67’si mahkemeye
çıkarılırken, 56 kişi de hüküm giydi. Cihata katıldığı düşünülen, giysi, beslenme gibi alışkanlıkları değişen kişilere, günde 4 defa polis karakoluna veya jandarma karakoluna giderek imza atma zorunluluğu da verilebiliyor.

- Bilgisayar verilerini ele geçirme: Hükümet, soruşturma kapsamında zanlıların bilgisayarlarındaki ve telefonlarındaki verilerini kopyalayabiliyor.

- Zanlıyı 24 saat kayda almak: Paris saldırganlarından Salah Abdeslam’ın tutuklanmasının ardından, hücrelerin 24 saat kayda alınmasına izin veren bir yasa meclisten geçti. Normalde, tutuklu gün sonundan itibaren mahrem zamana kavuşuyordu.

- İnternet: Hükümetin terör eylemlerini teşvik eden internet siteleri ile sosyal medya hesaplarını engelleme yetkisi bulunuyor.- Arama izni: Mahkeme kararı ya da sürücünün onayı olmaksızın araçları arama yetkisi bulunuyor. Aynı hak ev ve iş yerlerini aramak için de kullanılabiliyor.

- Kapama hakkı: Yürütme organları, panayır gibi geçici olanlar dahil tüm toplanma alanlarını ve alkollü içecek satan yerleri kapama hakkına sahip. 

- Gösteri yapma hakkı: Yürütmenin, tüm gösterileri iptal etme yetkisi bulunmuyor. Yürütme organları ancak ‘kişilerin güvenliğinini sağlayamayacağı’ kesinleştiğinde kortejleri, yürüyüşleri veya kamu alanlarında toplanmayı iptal edebiliyor.

- Medya: Medya kuruluşlarının terör saldırılarını aktarmak için kullanacağı görsel işitsel materyaller denetlenebiliyor. Bu yasa, çok sayıda TV kanalının Nice saldırısındaki kopuk bir parmağı göstermesinin ardından yürürlüğe sokuldu. 

4 kez uzatılan OHAL hala devam ediyor.

 

Konular: ohal, terör, fransa,

Yorumlar