DÜNYA

Fransa'ya ek hapishaneler yapılacak

Gelecek yıl Fransa'da yapılacak seçimler öncesi, güvenliği arttırma çalışmaları amacıyla yeni hapishaneler yapmak ve polis sayısını arttırmak için bütçe ayrılacağı açıklandı.

Fransa'ya ek hapishaneler yapılacak

Fransa'da yayın yapan Liberation gazetesinde yayınlanan habere göre; Fransa'da gelecek yıl yapılacak seçimler öncesi güvenliği arttırma amacıyla yeni hapishaneler yapmak ve polis sayısını arttırmak için bütçe ayıracağı açıklandı.

GÜVENLİK İÇİN FAZLA PARA AYIRACAKLAR

Seçime yedi ay kala sosyaldemokrat partiden seçilen Devlet Başkanı Francois Hollande ve Başbakan Manuel Valls güvenlik için fazla para ayıracaklarını açıkladı.

EK HÜCRELER YAPILACAK

Hollande ve Valls hükümeti gelecek yıl hapishanelerde 10 bin kişiye ek hücreler yapılması için bütçeden bir milyar euro ayırdığı duyuruldu. Bu rakam ise 2025 yılına kadar ayrıca ek 16 bin hücre için 2,1 milyar euro olacağı belirtildi.

Ülke genelinde tutsak sayısı şuan 68 bin 819 olduğu açıklandı.

9 BİN POLİS DAHA GÖREVE ALINACAK

Fransa'da yaşanan DAİŞ saldırısını bahane olarak göstererek güvenlik önlemlerini arttırmak için gelecek yıl 9 bin polis daha göreve alınacağı duyuruldu.

Hollande ve Valls hükümeti yaptığı adımlar ile ırkçı ve faşist "Cumhuriyetçiler" (LR) ve "Ulusal Cephe" (FN) adayların taleplerini yerine getirdiği eleştiri konusu oldu. Son aylarda fransız polisin Yeni Çalışma Yasasına karşı sendikal ve Nuit debout hareketinin eylemlerinde saldırması büyük tepkiye yol açmıştı. DAİŞ saldırıların ardından OHAL ilan edilmesinin ardından güvenlik güçlerin toplumsal eylemlerine yönelik baskısı artması sendika ve kitle örgütleri tarafından protesto ediliyor.

Konular: bütçe, polis, avrupa, hapishane,

Yorumlar