DÜNYA

Fransa'da insanlığı utandıran görüntüler

Fransa'da göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen Sarkozy'nin partisine mensup olduğu belirtilen meclis üyeleri, mültecileri taşıyan otobüslerin önüne etten duvar ördü.

Fransa'da insanlığı utandıran görüntüler
Fransa'da başkent Paris'in kuzeyinde tahliye edilen kamplardaki mülteciler, Paris civarındaki merkezlere yerleştirilmek üzere yola çıktı. Ancak, Paris'in banliyölerinden bir grup belediye meclis üyesi, sığınmacılarla dolu otobüslerin önünü keserek utanç dolu görüntüleri ortaya çıkarttı.

Sarkozy yandaşları

Göçmen karşıtı açıklamalarıyla bilinen eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisine mensup olduğu belirtilen belediye meclis üyeleri tarafından, mültecileri taşıyan otobüse karşı etten duvar örüldü.

Fransa'nın Calais kentindeki Jungle mülteci kampı da geçtiğimiz haftalarda tahliye edilmiş, yine utanç dolu görüntüler ortaya çıkmıştı.

Fransa'nın başkenti Paris'teki sığınmacı kampı polis tarafından boşaltılmıştı.

Paris'in kuzeyindeki Stalingrad ve Jaures metro istasyonları yakınındaki yaklaşık 3 bin sığınmacının kaldığı kampı tahliye ederek çadırları kaldırdı.80 otobüsle 74 merkeze

Köprü altlarında derme çatma çadırlarda kalan sığınmacılar, 80 otobüsle Paris etrafındaki 74 sığınmacı merkezine götürüldü. Sığınmacıların merkezlerde ne kadar kalacağı belirsiz.

Genellikle Afgan ve Sudanlı sığınmacıların yaşadığı kamp son haftalarda nüfusunu 2'ye katlamış ve hükümet sığınmacıları sokakta bırakmakla suçlanmıştı.

Calais'deki Jungle sığınmacı kampının tahliyesinden sonra da bazı sığınmacılar Paris'e gelmişti. Ancak Paris'teki sığınmacıların çoğunun İtalya'dan, Fransa'nın daha kolay sığınma hakkı verdiği düşüncesiyle geldiği biliniyor.

Paris'te sığınmacılar bu nedenle, Jungle kampındakilerin aksine Fransa'da kalmak isterken, birçoğu Fransa'nın kendilerini İtalya'ya geri göndereceğinden endişe ediyor.

Özellikle şehrin kuzey kısmına gelen sığınmacılar, tren garı ve metro istasyonu etrafında kurdukları çadırlarda kalmaya başlamıştı. Sığınmacılar tarafından oluşturulan bu derme çatma kamplar son 1 yılda polis tarafından yaklaşık 30 kez tahliye edilmiş ama çok geçmeden aynı bölgede başka kamplar oluşmuştu.

İnsan hakları örgütleri, devletin herhangi bir imkan sağlamadığı kamplardaki insani şartlar nedeniyle sert eleştiriler yöneltiyordu.

Konular: Sarkozy, mülteciler, fransa, sığınmacılar,

Yorumlar