DÜNYA

Fransız bakandan İran'da tesettür taklası

Fransız Bakan Segolen Royal, ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirmek amacıyla gittiği İran'da attığı taklalarla gündem oldu. Ülkesi tesettür yasaklarıyla boğuşan Royal, İranlı meslektaşı ile düzenlediği basın toplantısına başörtüsü takarak katıldı.

Fransız bakandan İran'da tesettür taklası
  İran'a uygulanan uluslararası ambargonun kalkmasını fırsat bilen Batı ülkeleri, ortaya çıkan pastadan pay kapmak bir bir soluğu Tahran'da alıyor.

Son olarak, Fransa Çevre ve Enerji Bakanı Bayan Segolen Royal, İranlı yetkililerle temaslarda bulunmak üzere Tahran’a gitti.

Royal 3 gün sürecek Tahran ziyaretinde Cumhurbaşkanı Ruhani’nin yardımcısı ve İran Çevre Kurumu Başkanı Mesume Ebtekar’la görüştü.ÜLKESİNDE BAŞÖRTÜSÜ YASAK AMA...

Görüşme sonrası Royal'in 'başörtüsü'yle basının karşısına çıkması dikkat çekti. Çünkü son günlerde Fransa'da büyük bir laiklik tartışması var.

Ülkedeki belediyelerin Müslüman kadınların tesettürlü olarak denize girmesini yasaklamaları, büyük bir tartşma ortamı oluşturduğu gibi dünyanın da ciddi dikkatini çekmişti. İŞ ADAMI ORDUSUYLA İRAN'DA

Öte yandan, Tahran gezisine Royal ile birlikte Fransa’nın önde gelen yeni enerjiler alanında, çevre kirliliği ve su kirliliği alanlarında faaliyet gösteren firma yetkilileri de katıldı.

Konular: yasak, plaj, ambargo, basın toplantısı,

Yorumlar