DÜNYA

Giderayak Obama da kabul etti: İsrail işgali sonsuza kadar...

ABD'nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu'nda konuşan Obama, İsrail'in sonsuza kadar Filistin topraklarını işgal edemeyeceğini söyledi.

Giderayak Obama da kabul etti: İsrail işgali sonsuza kadar...
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda görüşmeler başladı. ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail ve Filistin sorununa yönelik olarak, Filistin'in İsrail'in meşru devlet yapısını tanıması gerektiğini belirtirken, İsrail'in de sonsuza kadar Filistinlilere ait olan toprakları işgale devam edemeyeceğini belirtti.

"FİLİSTİN TOPRAKLARINI SONSUZA KADAR..."

ABD Başkanı Obama, başkan olarak son kez yaptığı konuşmada, “Filistinlilerin İsrail'in meşru devlet yapısını tanıması ve kışkırtmalarından vazgeçmeleri halinde İsrailliler ve Filistinliler daha iyi durumda olacak. Ancak İsrail de, Filistin topraklarını sonsuza kadar işgal edemeyeceğinin farkına varmalı" şeklinde konuştu.

İKİYÜZLÜLÜĞÜN BÖYLESİ

İsrail'in en büyük destekçisi ABD'nin başkanı olan Obama, daha geçtiğimiz günlerde İsrail'le 38 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması imzalamıştı."HEPİMİZİN SEÇİMLERLE KARŞI KARŞIYA KALDIĞINI KABUL EDİYORUM"

Toplumların bilinmezlik, huzursuzluk ve savaşla dolu olduğunu ifade eden Obama, "Muazzam gelişmeye rağmen, kurumlara olan güveni kaybettik, yönetmek zorlaştı ve milletler arasındaki tansiyon daha çabuk yükselmeye başladı" ifadelerini kullandı.

"Hepimizin seçimlerle karşı karşıya kaldığını kabul ediyorum" diyen Obama, "Daha iyi bir işbirliği ve entegrasyon modeli ile hızla ilerlemeyi seçebiliriz ya da keskin bir şekilde bölünmüş dünya içine çekilebiliriz. Bugün size, ileriye gitmeyi ve geriye bakmamayı tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

"SURİYE'DE ASKERİ ÇÖZÜM OLAMAZ"

Suriye'deki duruma da değinen Obama, hiçbir askeri çözümün diplomasiyle kazanılacak başarının yerini tutamayacağını ileri sürerek, "Suriye'de askeri çözüm olamaz" dedi.


Konular: dedi, filistin, israil, genel kurul,

Yorumlar