DÜNYA

Guterres: Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık endişe verici

Müslümanların belli bir kalıba sokulmasından son derece rahatsızlık duyuyorum. Antisemitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve Müslüman karşıtlığı, nefret, popülizm ve oy kazanmak için korkuyu kullanan siyasi figürlerce tetikleniyor.

Guterres: Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık endişe verici
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma toplantısında  BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, antisemitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, Müslüman karşıtlığını tetikleyen nefret ve popülizmin kaygı verici olduğuna dikkati çekti.

Ayrımcılığa yönelik tasasını da dile getiren Guterres, BM'nin insan hakları konusundaki çalışmalarını geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

"Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık endişe verici"

Guterres, "Göçmenlerin, mültecilerin ve Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık son derece endişe verici. Müslümanların belli bir kalıba sokulmasından son derece rahatsızlık duyuyorum." diye konuştu.

Ön yargılı söylemlerin daha fazla nefrete yol açtığını vurgulayan Guterres, "Antisemitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve Müslüman karşıtlığı, nefret, popülizm ve oy kazanmak için korkuyu kullanan siyasi figürlerce tetikleniyor." sözlerine yer verdi.
 

Konular: düşmanlık, Müslüman, yabancı, antisemitizm, bm, islam, açıklama, ayrımcılık, birleşmiş milletler genel sekreteri, Antonio Guterres

Yorumlar