DÜNYA

Halep'te katliam turizmi

Halep’te katil Esed ve rejim güçlerinin katliam yaptığı bölgelerde doğusu, Esad güçlerinin kuşatmasından çıkış umudu arıyor. Suriye Turizm Bakanlığı ülkedeki turizmini ayakta tutmak için turistik turlar düzenliyor.

Halep'te katliam turizmi


Suriye'de Esad ve milisleri Halep'e bombalar yağdırdı, yüzlerce kişi can verdi. Binlercesi açlık ve çaresizlik içinde ölümün kıyısına geldi. Bölgeden yükselen yardım çığlığına Türkiye kulak verdi. Yaşam koridoru oluşturuldu, çoğunluğu çocuk ve kadın binlerce kişi tahliye edildi. 

Halep'ten Türkiye'ye kabul edilen siviller için Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde bin kişilik geçici barınma merkezi kuruldu. Öte yandan yapılan görüşmeler sonrası tahliye sürecinde yaşanan krizin aşıldığı belirtilmişti. Yeni anlaşmaya göre Fua ile Kefarya'da bulunan siviller ve milisler, Esad rejiminin denetiminde olan bölgelere gönderilmeye başlanacaktı. Dün Fua ve Keferya'daki tahliyeler için otobüsler giriş yaptı. Ancak otobüslerden 3'ü milisler tarafından ateşe verildi. Tüm bunlar yaşanırken harabeye dönen şehir, turist ziyaretine açıldı. Yaşanan tarifsiz acıları, akan kanı görmezden gelenler, eğlencesinden ödün vermedi. Her yerinden 'vahşet' fışkıran, duvarlarına kan sıçrayan binaların önünde selfie çekti.

İsyan ettiren kareler

Utanmadan gülümsedi, hatıra olsun diye poz verdi. Sınırlarına tel çekip mültecileri kabul etmeyen Avrupa basını bu kareleri manşetten verdi, vicdanlar bir kez daha sızladı. Türkiye'de de sosyal medya yıkıldı. "Çektiğiniz insanlığın öldüğünün resmidir" diyenler isyan etti. Bölgeden şimdiye kadar 7 bin 500 kişi tahliye edildi. Aralarında 4 bine yakın yaralının da bulunduğu, 70 bin civarında kişi ise kurtarılmayı bekliyor..

Konular: halep, halep savaş turizmi, turizm,

Yorumlar