DÜNYA

Halepli muhalifler Fırat Kalkanı'na katılacak

Halep'ten İdlib'e geçen muhalif savaşçıların Nusra ile ilişkisi olmayanları Fırat Kalkanı Operasyonu’na dâhil ediliyor. Savaşçıların aileleri ise Türkiye tarafından koruma altına alınacak.

Halepli muhalifler Fırat Kalkanı'na katılacak
Suriye'de Halep'ten İdlib'e tahliyelerin 22 Aralık günü tamamlanmasıyla birlikte mücadelesini sürdürme kararı alan muhaliflerin Nusra ile ilişkili olmayanları, aileleriyle birlikte yarından itibaren Türkiye tarafından kabul edilecek.

Aileler Türkiye’deki barınma merkezlerine yerleştirilirken, muhalif savaşçılar Cerablus ve Çobanbey üzerinden Fırat Kalkanı Operasyonu’na dâhil olacak.

Halepli komutanlar Türkiye ile çalışacak

El Bâb’da acil ihtiyaç olması sebebiyle bu muhaliflerin birkaç gün içinde Suriye'ye geçerek operasyona katılması planlanıyor.

Halep'ten tahliye edilen bazı komutanlar Türkiye'de koordinasyon için çalışmaya başladı.

Nureddin Zengi birlikleriyle Türkmen Mehmed Fatih, muntasır Billah ve Sultan Murad Tugayları’na mensup bu muhaliflerin sayısının 300'ün üzerinde olması bekleniyor. El Bâb’da savaşan yaklaşık iki bin kişilik Özgür Suriye Ordusu mensubunun çoğunluğu da bu tugaylara dâhil olan ve farklı bölgelerden gelen muhaliflerden oluşuyor.

Konular: öso, fırat kalkanı, harekat, türkiye,

Yorumlar