DÜNYA

Haşdi Şabi'nin kanlı sicili korkutuyor

Ortadoğu'nun yeni DAEŞ'i olarak tanımlanan Haşdi Şabi örgütü, mezhep çatışmasını tetiklemeye çabalayan hamleleriyle ön plana çıkıyor.

Haşdi Şabi'nin kanlı sicili korkutuyor
Musul'u kurtarma operasyonuna Irak merkezi yönetimi ile birlikte katılan Şii milis gücü Haşdi Şabi, nüfusun çoğunluğu Sünni olan Musul ve çevresinde mezhep çatışması endişesini artırıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her seferinde üstüne basa basa tüm dünyayı uyardığı bu grup mezhep çatışmasını tetikleyecek girişimler ve saldırılar yapmaya başladı.

"Hüseyin'in intikamını alacağız"

Türkiye'nin ABD'yi "Şii güçleri bölgeye giderse yüzyıllık mezhep savaşları başlar" diye uyarmış buna rağmen Haşdi Şabi operasyona dahil edilmişti. Operasyonun başlamasından sadece iki gün sonra Irak'ta bulunan dini liderlerden Esayib Ehli Hak lideri Kays Gazali, ise "Musul savaşında, İmam Hüseyin’in intikamını alacağız" demişti.

Uluslararası Af Örgütü: İnsanlığa karşı suç işleyebilirler

Halk Seferberlik Güçleri (PMF) adı da verilen İran destekli Haşdi Şabi milislerinin Musul operasyonuna katılmasına, Türkiye ve Sünni gruplar karşı çıkıyordu. Zira bu silahlı güçlerin cephede yer alması, DEAŞ'ın elinden alınması hedeflenen bölgelerde katliam yapma riski bulunuyor. Uluslararası Af Örgütü dün açıkladığı bir raporda Şii milislerin DAEŞ’in elinde bulunan bölgelerden kaçan sivillere, insanlığa karşı suç tanımına girebilecek kadar ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduklarını bildirmişti.

Yakaladıkları ve DAEŞ'lı dedikleri Sünnilere yaptıkları işkenceler ve vahşeti cep telefonu kameralarıyla çekiyor, sonra da bunu her yerde gururla paylaşıyorlar. Videolarda ortalık kancalara takılmış, uzuvları canlı canlı kesilen, ciğer ve kalbi sökülüp çiğ çiğ yenilen korkunç insan görüntüleriyle dolu.

DAEŞ'ten farkları yok

Musul hareketi başladığında bir de kedi, köpekleri dişleriyle parçalayıp yiyen korkunç milis görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Camiyi infilat ettirdiler

Vahşi saldırılarına başlayan Haşdi Şabi'nin, Musul operasyonun 10. gününde Enbar vilayetine bağlı Rutba ilçesinde 2 camiyi infilak ettirdi ve ilçe sakinlerinden 23 genci kaçırdı.

Türkmen şehrine saldıracaklarını açıkladılar

Şii Milis gücü Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed el Esadi, Telafer yönünde ilerlemek için yaptıkları hazırlıkları tamamladıklarını söyleyerek "günler ya da saatler içinde başlayacağını" belirtti. Telafer'de 100 binden fazla Türkmen yaşıyor.

Haşdi Şabi'nin sicili ihlallerle dolu

2014 ve 2016 yılları arasında örgütten temizlenen kentlerdeki Sünni Araplara yönelik ihlallerde bulunma suçlaması yöneltiyor. Zorla kaybetme, sivilleri ve alıkoyduklarını işkence altında öldürme, şehirleri yağmalama, evleri, camileri ateşe verme, göçmenlerin evlerine geri dönmesini engelleme gibi suçlar işlediği kaydedildi.

Bakuba'da 100 camiyi yaktılar

Yerel kaynaklar örgütten 2014 yılında kurtarılan Diyala'ya bağlı Bakuba'da da Şii milislerin evleri yaktığını, tarlaları kullanılamaz hale getirdiğini ve ailelerin evlerine dönmelerine izin vermediği ifade ediliyor. Diyala Aşiretler Konferansı ise Haşdi Şabi'nin Diyala'da 100 camiyi yıktığını belirtiyor.

600 kişi kaçırıp katliam yaptılar

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de (HRW) aralarında bulunduğu insan hakları kuruluşları, Haşdi Şabi'nin bu yıl DEAŞ'tan kurtarılan Felluce'de türlü suçlar işlediğini kaydediyor. HRW, söz konusu suçlar kapsamında, işkence, adam kaçırma, yaşa dışı infaz ve evlerin yıkılması gibi eylemlerin bulunduğunu aktarıyor. Sünnileri temsil eden Milli Güçler Koalisyonu'nun 9 Haziran'da yayımladığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin, onlarca kişinin öldüğü, en az 600 kişinin kaçırıldığı bir "katliam" gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

El-Kerme'de 2 cami yaktılar

BM de, Şii mili gücü, örgütün kontrolünden bu yıl çıkan Kerme'de işkence yapmak, güç kullanarak işkence altında itirafa zorlamak ve infaz gerçekleştirmekle suçluyor. Irak'taki Müslüman Alimler Birliği tarafından yayımlanan kınama mesajında ise Haşdi Şabi'nin Kerme'de 2 camiyi yaktığı belirtiliyor.

8 bin evi yağmaladılar

Sivil toplum kuruluşu Adalet için Ulusal Merkez geçen yıl örgüt militanlarından temizlenen Tikrit'te 8 bin evin yağmalandığını daha sonra patlayıcılarla infilak ettirildiğini belgeleyen delillerin bulunduğunu kaydediyor. Tikrit'teki Elbunasır aşireti liderlerinden Felah Hasan en-Neda, Haşdi Şabi'nin bölge sakinlerinin evlerine dönmesini engellediğini aktarıyor.

Amerli'de köyleri darmaduman ettiler

HRW, Haşdi Şabi'nin, 2014'te terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünden çıkan Salahaddin'e bağlı Amerli'de saldırılar sebebiyle göç etmek zorunda kalan Sünni sivillere ait ev ve dükkanları yağmalayıp yaktığını, en az iki köyü yerle bir ettiğini belgeleyen delillerin bulunduğunu aktarıyor.

Sünni müezzini minareye bağlayıp patlatmışlardı 

Irak'ta yaşanan bir infaz görüntüsü bölgede İran destekli Şii milislerinin Sünnilere yönelik katliamlarının ne dereceye ulaştığını gösteririyor. Sosyal medyada yayınlanan dehşet verici bir görüntüde, Şii Mehdi ordusuna bağlı milislerin Bağdat kentinde bulunan bir Camiinin müezzinini minaraye asarak sloganlar eşliğinde minareyi patlattığı görüntüler yer alıyor. 

 

Konular: haşdi şabi, yeni daeş, mezhep, daeş,

Yorumlar