DÜNYA

Hazr bölgesine 'Antiterör Timleri' konuşlandı

'Antiterör Timleri' Musul'un Hazr bölgesine krize neden olan Şii bayraklarıyla konuşlandı. 'Antiterör Timleri' Irak merkezi hükümetine bağlı.

Hazr bölgesine  'Antiterör Timleri' konuşlandı
Irak merkezi hükümetine bağlı 'Antiterör Timleri' Musul operasyonu dahilinde Hazr bölgesine konuşlandı. Antiterör timleri, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması operasyonu çerçevesinde, kente 40 kilometre mesafede yer alan Peşmerge güçlerinin kontrolündeki Hazır bölgesinde konuşlandı.

Krize neden olan bayraklarla konuşlandılar 

Antiterör timlerinin elindeki silahların tamamının ABD'ye ait olduğunu belirterek, bölgeye yaklaşık 200 zırhlı araçla Bağdat ve Enbar illerinden geldiklerini kaydetti.
Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasında Musul'un Mahmur ilçesinde daha önce krize neden olan "Şii bayrağının", Hazır bölgesine gelen antiterör timlerinin zırhlı araçlarında da olduğu gözlemlendi.
Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şahevan Abdullah, dün AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusuna bağlı bazı birliklerin Musul'un güneyindeki Peşmerge cephelerine geçmek istediğini, ancak Şii mezhebini simgeleyen bayraklardan dolayı bu askerlerin geçişine izin verilmediğini belirtmişti.

"Bayrakların indirilmesiyle izin verildi''

Irak ordusu ve Peşmergeler arasında krize neden söz konusu olayla ilgili ikili görüşmenin ardından uzlaşıya varıldığını aktaran Abdullah, "İlk önce Irak askerleri bayrakları indirmemekte ısrar etti, ancak daha sonra bayrakların araçlardan indirilmesiyle geçişlerine izin verildi." ifadelerini kullanmıştı.

Konular: ırak, HAZR, musul, şii,

Yorumlar