DÜNYA

Hillary Clinton'dan 'U' dönüşü

ABD'de kızışan Başkanlık yarışında, Obama'nın eski Dışişleri bakanı olarak yer alan ve onunla aynı çizgide ilerleyen Clinton'dan, Suriye'deki terör örgütü PKK kollarından YPG'nin destekleneceği yönünde bir açıklama gelmişti. Clinton, bu konuda danışmanı aracılığıyla geri adım attı.

Hillary Clinton'dan 'U' dönüşü
ABD'de gelecek ay yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olan Hillary Clinton'un yarışmadan galip çıkması durumunda "kesinlikle" Türkiye ile çalışmak isteyeceği bildirildi.

Clinton'un dış politika danışmanı Laura Rosenberger, "DEAŞ çok çok ciddi bir tehdit" dediği açıklamaları sırasında "Elbette Türkiye ile birlikte çalışmak Clinton için önemli bir öncelik olacak. Türkler NATO müttefiki, birçok farklı konuda ABD'nin çok önemli bir stratejik ortağı. Dolayısıyla Clinton kesinlikle Türkiye ile birlikte çalışmak isteyecek" şeklinde konuştu.
 
Türkiye'nin önerisini destekliyoruz
 
Başkan Barack Obama ve Hillary Clinton'ın konulara stratejik yaklaşımları hemen hemen aynı olsa da, farklılaştıkları alanların da bulunduğuna dikkati çeken ​Rosenberg, Clinton'ın Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına destek verdiğini ifade etti.

İşte ​Rosenberger'in o ifadeleri:
 
"Bence Hillary Clinton ve Başkan Obama büyük oranda aynı stratejik yaklaşımı paylaşıyorlar. Clinton, Obama'nın ilk 4 yılında onun dışişleri bakanıydı. Gündemin oluşturulmasına yardım etti. Dolayısıyla, Amerika'nın küresel liderliğine yönelik ortak vizyonu büyük oranda paylaştıkları düşüncesindeyim. İleriye doğru baktığımızda bugün dünyada karşı karşıya olduğumuz birçok sorun var ve Clinton'ın yönetimdeyken Başkan Obama'dan farklı duruş sergilediği alanlar da var. Örneğin Suriye konusunda, Clinton en baştan beri ılımlı muhalefet unsurlarının silahlandırılmasını destekliyordu. Obama yönetimi daha sonra bu adımı atmaya karar verdi ama Clinton bunu daha önce savunmuştu. Şu anda ayrıca Suriye'de güvenli bölgelerin eşliğinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasını savunuyor. Bunu hem Ruslar hem de Esat üzerinde ek baskı oluşturmanın çok önemli bir aracı olarak görüyor. Bu ayrıca sahadaki Suriyeli sivillerin korunması, mülteci krizinin önlenmesi, Suriyeliler'e ülkelerinde kalabilmenin bir yolunu sunması ve insani yardımlara erişebilmesinin de önemli bir yolu. Clinton tüm bunların çok önem taşıdığına inanıyor."
 
PKK'yı destekleyeceğini söylemişti
 
Clinton bir hafta önce Türkiye'nin tepki ve uyarılarına rağmen Başkan olması halinde Suriye'de çeşitli isimler altında terörist faaliyetler ve kanton ilan etme çabasında olan PKK/PYD'yi destekleyeceğini açıklamıştı. 

Konular: Hillary Clinton, türkiye, destek, açıklama,

Yorumlar