DÜNYA

Hollanda'da ırkçı Rutte'nin partisi 31 sandalyeyle seçimi kazandı

Hollanda yapılan seçim sonrasında, Başbakan Rutte'nin partisi 31 sandalyeyle seçimi kazandı. Wilders'ın partisinin 19 sandalye kazandığı öğrenildi. Türk milletvekillerinin kurduğu DENK Partisi ise 3 sandalye elde etti.

Hollanda'da ırkçı Rutte'nin partisi 31 sandalyeyle seçimi kazandı
Hollanda'da yapılan seçimler sonrasında sandıklar açılıyor. Yeni Şafak, Hollanda seçimlerini sandık başında takip ediyor. İlk gelen sonuçlara göre, Başbakan Mart Rutte'nin liderliğini yaptığı Liberal Parti (VVD) 31 sandalye kazandı. VVD'nin 2012 seçimlerindeki milletvekili sayısı 41 idi.

Irkçı Wilders umduğunu bulamadı

Irkçı ve Müslüman karşıtı söylemleriyle bilinen Geert Wilders'ın Özgürlükler Partisi (PVV) ile Hristiyan Demokratlar (CDA) ve Demokrat Parti (D66), 19 sandalye elde ettiler. CDA ve D66, 2012'de seçimlere göre daha fazla milletvekili kazanmış olacak.

Sol Yeşiller Partisi (Groenlinks), önceki seçimde 4 olan milletvekili sayısını büyük oranda artırarak 16'ya yükseltirken, Sosyal Demokratlar (SP) 15 olan sandalye sayısında 1 kayıp yaşayarak bu seçimde 14'e düştü.

En çok kaybı 2012 seçiminde 38 sandalye kazanan İşçi Partisi (PvDA) yaşadı. PvDA, bu seçimde 9 vekil çıkarabildi. Hristiyan Birlik Partisi (Christenunie) ise daha önce 5 olan vekil sayısını 1 artırarak 6'ya
yükseltti.
DENK Partisi 3 vekil kazandı

Hollanda'daki Türk asıllı Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK Partisi, 3 milletvekili çıkardı.

Son dönemde Hollanda'da artan Müslüman ve Türk karşıtlığına yönelik siyaset sahnesine adım atan DENK'in milletvekili çıkarması önemli görülüyor.

Netanyahu'nun elini sıkmayan Türk vekil

Türk kamuoyu Tunahan Kuzu'yu, 'Hollanda parlamentosunda Türkiye için tek başına saygı duruşunda bulunan vekil' ve 'Netanyahu'nun elini sıkmayan Türk vekil' olarak tanıyor.

Hükümet kurmak için 76 sandalye gerekiyor.Ülkede muhtemel koalisyon ortaklarının ise şu şekilde olması bekleniyor:

1. VVD-PvdA-CDA-D66 = Toplam: 78 sandalye
2. VVD-CDA-D66-GroenLinks = Toplam: 85 sandalye
3. VVD-SP-D66-GroenLinks = Toplam: 80 sandalye

 

Konular:

Yorumlar