DÜNYA

İbadi'den yine tutarsız açıklama

Irak merkezi yönetimi Başbakanı İbadi, Türk askerleri Başika’dan çekilmezse Türkiye-Irak ilişkilerinin düzelmeyeceğini söyledi.

İbadi'den yine tutarsız açıklama
Türkiye tarafından Başbakan düzeyinde gerçekleştirilen lütuf dolu ziyaret ile 'Devlet olarak tanınmama kaygısı' giderilen ve olumlu açıklamalar yapmaya başlayan Irak merkezi yönetimi Başbakanı Haydar El-İbadi, yine eski halini aratmayan bir şekilde ağız değiştirdi.

İbadi bölgedeki yerel televizyonda konuşarak, Türk askerleri Başika’dan çekilmezse Türkiye-Irak ilişkilerinin düzelmeyeceğini söyledi.

Başika şartı

İbadi,  yaptığı açıklamada, Türk askeri kuzey Irak’taki Başika kampından çekilmediği müddetçe, “ilişkilerin bir adım bile ilerleyemeyeceğini” açıkladı.

Erdoğan dün değerlendirmişti

Dün yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan gelişmeler ve Irak ile ilişkilere değinen Erdoğan, "Uzun bir dönemden sonra Suriye'de siyasi süreç aracılığıyla barışın sağlanması noktasında bir umut belirmiştir. Öte yandan Irak'taki gelişmelere de kayıtsız kalmadık, kalmıyoruz ve kalmayacağız. Geçtiğimiz günlerde Sayın İbadi ile yaptığım telefon görüşmesi akabinde Sayın Başbakan'ımızın Bağdat ve Erbil ziyaretleri, yol haritasının belirlenmesi açısından güzel bir başlangıç oldu" ifadelerini kullanmıştı.

Konular: türkiye, başika, türk askeri, ırak,

Yorumlar