DÜNYA

IKBY'den terör örgütü PKK'ya: Derhal terk edin!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Genelkurmay Başkanı Cemal Muhammed, terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığına tepki göstererek, "PKK hayal görmekten vazgeçmeli ve Şengal'i (Sincar) terk etmelidir." dedi

IKBY'den terör örgütü PKK'ya: Derhal terk edin!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Ezidiler, terör örgütü PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığına tepkili. Peşmerge güçlerinin terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığı Irak'ın Suriye sınırındaki Sincar ilçesine yerleşen PKK'lı sayısının her geçen gün artması, "PKK'nın Sincar'ı ikinci Kandil yapmak istediği" şeklinde değerlendiriliyor.

"Derhal terk etmeli"

IKBY Genelkurmay Başkanı Cemal Muhammed, yaptığı açıklamada, PKK'nın Sincar'daki varlığına tepki gösterek, "PKK hayal görmekten vazgeçmeli ve Şengal'i (Sincar) terk etmelidir." dedi. Terör örgütünden bölgeyi "derhal" terk etmesini isteyen Muhammed, "Şengal, Irak Kürdistan Bölgesi'ne aittir. PKK'nın burada bulunma ya da yerleşme gibi bir hakkı yoktur. PKK ne Şengal'in merkezinde ne de çevresinde kalabilir." ifadelerini kullandı.

"Ezidiler dönmek istemiyor"

Öte yandan, Sincar Kaymakamı Mahma Halil de PKK'nın her geçen gün Sincar halkına daha fazla zarar verdiğini söyledi. Örgütün Ezidi kızları zorla Kandil'e götürdüğünü iddia eden Halil, PKK tehlikesi nedeniyle Ezidi Kürtlerin Sincar'a dönmek istemediğini ifade etti.

Halil, "PKK, Şengal'in imar edilmesi ve yeniden yaşam emarelerinin belirmesini kendi çıkarlarına aykırı görüyor. Vatandaşlarımız, PKK olduğu sürece Şengal'e dönemeyeceklerini söylüyor. Çünkü PKK kızlarını ve erkeklerini zorla alıp Kandil'e götürüyor. Yezidiler bu nedenle çok zor durumdalar." diye konuştu.

Konular: cemal muhammed, ıkby, sincar, terk etmeli,

Yorumlar