DÜNYA

İngilizler 'U' dönüşü yaptı!

Çoğu zaman hakaret dolu içeriklerle Türkiye'yi hedef alan İngiliz basını, Reina saldırısı sonrası 'u dönüşü' yaptı.

İngilizler 'U' dönüşü yaptı!
İstanbul Beşiktaş'ta bir eğlence mekanına düzenlenen terör saldırısının ardından dünyadan Türkiye'ye destek mesajları gelirken, İngiliz basınının dayanışma gösterdiğine ilişkin yayınları samimiyetsiz karşılanıyor.

Her fırsatta Türkiye karşıtı yayın politikası izleyen İngiliz basınının tavrındaki değişikliğin sebebi merak konusu olurken, İngiliz Independent gazetesinin yazarlarından Simon Calder'in, "Reina saldırısına verilecek en iyi cevap, Türkiye'de tatil yapmak" diyecek kadar ileri gitmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Calder yazısında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye'de tatil rezervasyonları yaparak teröristlere karşı çıkabiliriz. Bu saldırılara en güzel yanıt normal yaşantınızı değiştirmemek olur. Muhtemelen ben de en az sizin kadar ölüm riskinden sakınıyorum ve ailemin hayatını tehlikeye sokacak risklere karşı toleransım çok düşük.

Times: Batı Türkiye'ye destek vermeli

Times gazetesinin baş yazılarından birisi de, 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısı sonrası, "Türkiye kritik bir dönemeçte. Batı verebildiği tüm desteği vermeli" dedi.

Yazı şöyle devam ediyor:

Batı'nın bu kritik dönemeçte Türkiye'ye verebileceği tüm desteği vermesi gerek. Özellikle başarısız darbe girişimi sonrasında Batı'nın gayretsiz desteği Türkiye'nin NATO ile ilişkilerini tehlikeli biçimde gerdi. Rusya'yla yapılan Suriye ateşkesinde Batı Türkiye'nin ortağı değildi. Kilit öneme sahip bir NATO müttefikinin Moskova'yla yakınlaşma hızı da Batı'yı son derece tedirgin etmiş durumda. Ancak taraflar makul davranıyor ve ne Amerika, ne de Türkiye'nin Avrupalı ortakları ateşkes anlaşmasını bozmaya çalışıyor.

Anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından da oybirliğiyle desteklendi. Türkiye'nin ılımlı Suriye muhalefetinin çıkarlarını koruması konusunda Batı'nın Türkiye'ye her zamankinden fazla güvenmesi gerek. Böylelikle Ankara'ya ileride başlayabilecek barış görüşmelerinde Türkiye aracılığıyla Batı'yı da temsil edebileceğinin mesajı verilmeli. Bir diğer destek ise istihbarat alanında olmalı. Batılı ülkeler DAEŞ konusunda ellerindeki tüm istihbaratı Türkiye'yle paylaşmalı.


"Batı Erdoğan'a seslenirken dikkat etmeli"

Batı'nın Erdoğan'ı uyarması doğru ve haklı ama Cumhurbaşkanı'na seslenirken seçtiği kelimelere de dikkat etmeli.
Türkiye hayati bir müttefik. Bu trajedi karşısında tüm iyi dileklerimize ve yardımımıza ihtiyacı var.


Daily Telegraph: Türkiye ile iş biriliği

Daily Telegraph'da yer alan bir diğer makalede ise, "Bir zamanlar bölge için model olarak gösterilen Türkiye, bugün Pakistan'ın izinden gidiyor" şeklinde ifadeler yer aldı.

İngiliz basınının Türkiye ile dayanışma göstermesi, Türk halkı nezdinde samimi karşılanmıyor. Daha öncesinde Türkiye'ye karşı terör örgütlerini savunan ve Türkiye'yi hukuk düşmanı gibi gösteren basın, tepki topluyor.

Konular: yabancı, The Daily Telegraph, the times, batı,

Yorumlar