DÜNYA

İngilizlerden referandum provokesi

İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesi üzerinden Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin yapılacak olan referandum sürecini provoke etmek için başlattığı "Şu anda Türkiye'de yaşamak nasıl hissettiriyor" anketi Türk kullanıcılar tarafından tepki gördü.

İngilizlerden referandum provokesi
Öncelik olarak Türkiye'de yaşayan okurlarına hitap ettiğini iddia eden İngiliz gazetesi, Türkiye'deki politik iklimin kendilerini nasıl etkilediğini sorduğu bir anket yayınladı.

Türkiye kötüleniyor

Ancak anketin hem açıklamasındaki metin, hem de soruları, çalışmanın aslında Türkiye'de yaşayanların duygularını öğrenmeye yönelik olmadığını açık açık ortaya koyuyor. Daha anketin girişinde "Türkiye'nin bir dönem laik demokrasisiyle Müslüman ülkelere örnek oluşturduğu, ancak şimdi gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesine dönüştüğü" iddia edilerek net bir biçimde Türkiye kötüleniyor.


 

Referandum süreci prpvoke ediliyor

16 Nisan'da gerçekleşitirilecek Cumhurbaşkanlığı sistemi referandum sürecini provoke eden gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Rusya Devlet Başkanı Putin gibi liderlerle ilişkilerini koruduğunu ve 16 Nisan'daki 'başkanlık sistemi' referandumuyla da anayasal güçlerini artırmayı amaçladığını belirtti.

Konular: türkiye, İngiliz, the guardian, anket,

Yorumlar