DÜNYA

İngiltere futbolunda 'çocuk tacizi skandalı' patlak verdi

İngiltere'de BBC'deki bir televizyon programına katılan 4 eski futbolcunun çocukken antrenörleri tarafından cinsel tacize maruz kaldıklarını uğradıkları açıklaması ülkeyi karıştırdı. İngiltere milli takımı ve Manchester United'ın kaptanı Wayne Rooney, skandalla ilgili çağrıda bulunarak, tacize uğrayan futbolculardan yaşadıklarını...

İngiltere futbolunda 'çocuk tacizi skandalı' patlak verdi
İngiltere futbolunda 'çocuk tacizi krizi' patlak verdi. İngiliz televizyonu BBC'de katıldıkları programda yaşadıkları tacizleri gözyaşları içinde anlatan 4 eski futbolcunun ortaya koyduğu gerçek, ülkede çalkantıya sebep oldu.

İlk açıklayan Woodward

Skandal tacizler konusunda ilk açıklamayı eski futbolcu Andy Woodward yaptı. Chris Unsworth ve Jason Dunford da, ilk kez kamuoyu önünde Crewe Alexandra takımının antrenörlerinden olan Barry Bennel tarafından cinsel tacize maruz kaldıklarını açıkladı.

100'e yakın tecavüz

Unsworth, 100'e yakın kez tecavüze uğradığını açıkladı ve şimdiye kadar bunu tek bir kişiye dahil söylemediğini belirtti.

Açıklamalar art arda geliyor

Geçen hafta Andy Woodward'ın yaptığı ilk açıklamayı birçok eski futbolcunun çocukluklarında antrenörler tarafından taciz edildiklerine dair anlatımları izledi.ilk 2 saatte 50 mağdur telefona sarıldı

Bu şikayetlerin bildirilmesi için açılan telefon hattını ilk iki saat içinde 50 kişi aradı.

'50 ila 100 kez tecavüze uğradım'

BBC programında konuşan 44 yaşındaki eski futbolcu Chris Unsworth, sessizliğini yıllar sonra niye bozduğunu açıklarken, "Anlatırsam, bunun herkese faydası olur diye düşündüm" dedi.

Unsworth önce Manchester City genç takımında oynamış aynı takımla çalışan antrenör Bennel ile birlikte 1980'lerin ortalarında 12 yaşındayken Crewe'a geçmişti.

Programda Barry Bennel'in evinde çok kez yatıya kaldığını anlatan Unsworth, Bennel'in bazen yatağına iki ya da üç erkek çocuğu birden alıp hepsini taciz ettiğini söyledi.

"Bunu birbirimizle hiç konuşmadık" diyen Unsworth "50 ila 100 kere tecavüze uğramışımdır" dedi.

Eski futbolcu taciz başladığında 9 yaşında olduğunu söyledi.

'Bana eziyet etti'

Jason Dunford da bir futbol yarışmasını kazanarak gittiği tatil kampında Bennel'in kendisini tacize teşebbüs ettiğini, kendisinin şiddetle tepki göstermesi üzerine Bennel tarafından daha sonra cezalandırıldığını söyledi.

Bir başka antrenör daha...

Jason Dunford, daha ileriki bir tarihte bir başka antrenörün de kendisini tacize yeltendiğini, bu antrenörün evinde aynı yatakta kaldıklarını anlattı:

"Diğer iki çocukla maçtan önce yatıya kaldık, aynı yatakta yattık. Bana dokunmaya başladı, elini ittim. Sonra uyandığımda diğer çocuklardan birini ellediğini gördüm" dedi.
Dunford bu olayla ilgili polise ifade de verdi.

11 kişi direk polisle irtibata geçti

Cheshire Emniyet Müdürlüğü, Woodford'un açıklamalarından bu yana 11 kişinin daha polise başvurduğunu söyledi.

Crewe eski oyuncusu Steve Walters da açıkladı

Bunlardan biri de yine BBC televizyon programına çıkan 44 yaşındaki eski Crewe oyuncusu Steve Walters'dı.

Steve Walters da Woodward'ın açıklamalarından sonra yıllardır gizlediği şeyleri anlatma ihtiyacı duyduğunu söyledi.

"Çok öfkeli ve çok kırgındım ama aynı zamanda omuzlarımdan yüzlerce ton yük kalkmış gibi oldum" dedi.

Walters ünlü isimler de dahil tacize uğrayan tüm oyuncuların ortaya çıkıp anlatmasını istedi ve "Artık adalet istiyorum" diye konuştu.

Taptıkları antrenörleri suçlamaları çok zor

Buna karşılık Avam Kamarası Kültür, Medya ve Spor Komisyonu Başkanı Damian Collins sorunun çok çetin olduğunu özellikle genç oyuncuların "taptıkları" antrenörlerini suçlamasının çok zor olduğunu kaydetti.

Rooney diğer mağdurların da itiraf etmesini istedi

Öte yandan, İngiltere Milli Takımı'nın kaptanı ve Manchester United'ın forvetlerinden Wayne Rooney, tacize uğrayan diğer futbolculardan yaşadıklarını kamuoyuna açıklamalarını istedi.

Çocuk tacizlerine karşı savaşan NSPCC Vakfı ve İngiliz Futbol Birliği'nin ortak girişimiyle kurulan telefon hattının tanıtım gününe katılan Wayne Rooney, meslektaşı olan futbolculardan hiçbirinin bu girişimlerinden pişmanlık duymamaları gerektiğini ve cesaretleriyle örnek olmaları gerektiğini belirtti.

 

Konular: çocuk tacizi, futbol, tecavüz, İngiltere,

Yorumlar