DÜNYA

İngiltere'de çocuk tacizi skandalı büyüyor! 350 isim mağdur

İngiltere'de geçtiğimiz haftalarda patlak veren 'çocuk tacizleri' skandallarındaki mağdurların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son olarak, İngiltere Premier Ligi takımlarından Chelsea'nin eski futbolcularından Gary Johnson, 13 yaşında kulübün altyapı takımındayken cinsel tacize maruz kaldığını ve kulubün kendisine susması için 50...

İngiltere'de çocuk tacizi skandalı büyüyor! 350 isim mağdur
İngiltere'de geçtiğimiz haftalarda eski futbolcuların TV ekranlarından yaptıkları itiraflarla patlak veren 'çocuk tacizi skandalları'na bir yeni isim daha katıldı. 

İngiliz Daily Mirror gazetesine konuşan  Chelsea'nin eski futbolcularından Gary Johnson, 1970'li yıllarda, Chelsea'nin yetenekli çocuklarla 'yıldız avcılarından' Eddie Heath'in kendisine cinsel tacizde bulunduğunu belirtti.

50 bin sterlin (yaklaşık 225 bin Türk Lirası) 'sus' bedeli 

Johnson'a göre Chelsea 2015 yılında, ölen Eddie Heath hakkında konuşmaması karşılığında kendisine 50 bin sterlin ödedi.

Chelsea ise isim vermeden, 'eski bir çalışanıyla ilgili soruşturmayı yürütmek için' bir hukuk firmasını görevlendirdiğini söyleyerek, suçlamayı reddetti.

BBC ise Johnson'un Chelsea ile imzaladığı 'gizlilik anlaşmasının' süresinin bu hafta dolduğu bilgisine ulaştı.

Son gelişmelerden bu yana 350'ye yakın taciz mağduru polise başvurdu.

Gary Johnson, 2014 yılında konuyla ilgili olarak polise başvurduğunu fakat kendisine Chelsea'yle iletişime geçmesinin tavsiye edildiğini anlattı.

Johnson, bunun üzerine Chelsea'nin görevlendirdiği hukuk firmasına gittiğini, kendisine "Bana, 'kanıtla o zaman' dediler" dendiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

'Başkaları da var'

57 yaşındaki Gary Johnson, 1978-1981 arasında Chelsea'de forma giymişti.

Chelsea'ye 1970'te 11 yaşındayken katılan Johnson, 13 yaşından itibaren tacizci olduğunu belirttiği Eddie Heath tarafından eğitilmişti.

Johnson taciz başladıktan sonra Heath'in her fırsatta kendisine "saldırdığını" söyledi, "Beni çıplak olarak yatağına alıyor ve olmadık şeyler deniyordu" dedi.

Eski futbolcu, "bu üç-dört yıl boyunca başka çocukların da katıldığı üçlü ilişkilere de zorlandım. Onun için başkalarının da olduğunu biliyorum. Şimdi konuşma sırası onlarda" diye konuştu.

Polis yetkilileri, İngiltere futbolunda cinsel çocuk tacizi konulu skandalların ortaya çıkmasından bu yana kendilerine çeşitli kulüplerde eski yıllarda yaşanan taciz olaylarına ilişkin 350 başvuru olduğunu belirtti.

Çocukları şiddet ve tacizden koruma işlevli kurum NSPCC, açtıkları telefon hattını bir hafta içinde 860 kişinin aradığını bildirdi.

Konular: pedofili, çocuk tacizi, futbol, İngiltere,

Yorumlar