DÜNYA

İngiltere'de öfke sokağa taştı

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'la yakın bir görüntü sergileyen İngiltere Başbakanı Theresa May'in üzerindeki kamuoyu baskısı artıyor. May'in ABD ziyaretinde Kraliçe 2. Elizabeth'in "devlet ziyareti" davetini ilettiği Trump'ın İngiltere'ye gelmemesi için 30 şehrinde binlerce vatandaş sokaklara...

İngiltere'de öfke sokağa taştı
Geçen hafta gerçekleştirdiği ABD ziyaretinde Trump'la bir araya gelen ilk dünya lideri olan İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD başkanına ilettiği davet nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

1 milyon 650 bin imza toplandı

Trump'a yapılan davetin geri alınması için İngiliz parlamentosuna sunulan dilekçeye şu ana kadar bir milyon 650 bin kişi imza atarken, eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Peter Ricketts da May'i davet için acele etmekle suçladı.

The Times gazetesine konuyla ilgili bir mektup gönderen Ricketts, Trump'a yapılan davetin çok erken olduğunu belirterek, "Kraliçe'ye böyle bir davet için tavsiyede bulunmadan önce Trump'ın nasıl bir başkanlık yapacağını bekleyip görmek daha bilgece olurdu. Kraliçe zor durumda bırakıldı." ifadelerini kullandı.Ricketts, mektubunda, daha önce hiçbir ABD başkanının bu kadar hızlı bir şekilde İngiltere'ye devlet ziyareti için davet edilmediğini de vurguladı.

Öte yandan May, Donald Trump'a davette bulunmadan önce ABD başkanının 7 İslam ülkesinin vatandaşlarına yasak getirme kararından haberdar olmakla da suçlanıyor.

Konular: onay, donald trump, kamuoyu, ABD,

Yorumlar