DÜNYA

Irak 3 cepheden DAEŞ'e saldırıyor

Irak'ta Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KIBY) Başkanı Mesut Barzani komutasında DAEŞ’e yönelik 3 cephede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Irak 3 cepheden DAEŞ'e saldırıyor
Peşmerge güçleri Koalisyon güçlerinin hava desteği ile Musul'un Mahmur, Güwer ve Hazır cephelerinde DAEŞ 'e karşı kapsamlı bir operasyon başlattı.

Irak'ta Musul'un DAEŞ 'ten temizlenmesi için uzun süredir operasyon hazırlıkları yapılırken, peşmerge güçleri bugün saat 05.30 sıralarında DAEŞ 'e karşı Mahmur, Güwer ve Hazır cephelerinde ağır silahlar ile geniş çaplı operasyon başlattı. Irak'taki Kürt siteleri ve televizyonlarında yer alan haberlere göre operasyona Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin 'Başkomutan' sıfatı ile komuta ettiği belirtilirken, Peşmerge Hazır'a yakın Kerqeşe köyünü DAEŞ 'den geri aldı. Peşmergenin top atışı ile Koalisyon uçakları ise havadan DAEŞ 'in hedeflerini bombalarken, operasyon ile Güwer, Dibege, Erbil ve Erbil Uluslararası Havaalanı üzerindeki DAEŞ tehlikesinin kaldırılmasının hedeflendiği belirtildi. Peşmerge kaynakları, bugün sabah başlayan operasyon kapsamında yaklaşık 10 kilometre bir ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

BİR GÜN ÖNCE ABD'LİLER BARZANİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Operasyon öncedi dün Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi ABD'den bir heyet ziyaret etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ 'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Falih El Feyyaz, ABD Bağdat Büyükelçisi Stewart Jones, ABD Erbil Başkonsolosu Ken Gross ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet dün Selahadin'de Barzani ile bir araya geldi. Görüşmede McGurk, DAEŞ 'le savaşta Bağdat, Erbil ve koalisyon güçleri arasındaki işbirliğinden memnun olduklarını belirterek, ülkesinin Musul Operasyonu'na yönelik stratejisi konusunda bilgi verdi. Barack Obama'nın, DAEŞ 'in bitirilmesi amacıyla tüm imkanları kullanacağını belirten Brett McGurk, Musul Operasyonu'nun askeri yönünün yanı sıra, insani ve siyasi tarafının da önemini vurguladı.

Mesut Barzani ise görüşmede, operasyon sonrası başta Ezidi Kürtler ve Hristiyanlar olmak üzere tüm grupların birlikte ve güven içinde yaşayabilmesi için ayrıntılı bir anlaşma yapılması gerektiğinin altını çizerek, " DAEŞ 'in, Ezidi Kürtler'e ve Hristiyanlar'a yaptığı katliamların hiçbir zaman unutulmayacak" dedi.

 

Konular: obama, kürtler, barzani, ırak,

Yorumlar