DÜNYA

Irak Meclis Başkanı Cuburi: DAEŞ sonrası harita değişecek

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Irak'ta siyasi kadroların ülkeyi yönetmede aciz kaldığını ilan etmek üzere olduğunu ifade etti.

Irak Meclis Başkanı Cuburi: DAEŞ sonrası harita değişecek
Erbil'de Ortadoğu Araştırma Merkezi'nde düzenlenen bir panelde konuşan Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi,"Irak'taki siyasi kadro ülkeyi yönetmede aciz kaldığını ilan etmek üzere." diyen Cuburi, "Halihazırdaki durum, ülkeyi içinde bulunduğu krizinden çıkarmak için yeni siyasi şahsiyet ve partilerin varlığını gerekli kılıyor." dedi.

"Irak'ın birliği, federal modellerle çakışmıyor." diyen Cuburi, ülkesinde sivil barışın gerçekleşmesinin önemine değindi.

İşte Cuburi'nin dikkat çeken açıklamaları:

Yöneticiler aciz kaldı


"Barış seçeneğini üretebiliriz. Savaş, çoğunlukla bizim seçimimiz değil. Başka tarafların bize başlangıcını dayattığı bu savaşın sonunu belirleyebiliriz. Irak'taki DAEŞ sonrası siyasi, sosyal ve fikri harita, Haziran 2014 öncesi haritanın aynısı olmayacak. Konjonktür bize bazı detaylarıyla sarsıcı olabilecek yeni trendler dayattı. Geçmişte üstünü kapattığımız ve çözüldüğünü düşündüğümüz birçok konuyu yeniden gözden geçirmeye bakıyoruz.

Irak'taki siyasi kadro ülkeyi yönetmede aciz kaldığını ilan etmek üzere. Halihazırdaki durum, ülkeyi içinde bulunduğu krizinden çıkarmak için yeni siyasi şahsiyet ve partilerin varlığını gerekli kılıyor."

Konular: aciz kaldı, parlamento, Selim el-Cuburi, ilan,

Yorumlar