DÜNYA

Irak ordusu 17 bin gaz maskesi aldı

İngiliz Times gazetesi, DAEŞ'in Musul’un geri alınması amacıyla yürütülecek operasyona katılacak güçlere karşı kimyasal silah kullanacağını yazdı.

Irak ordusu 17 bin gaz maskesi aldı
Irak Ordusu, Peşmerge Güçleri ve uluslararası koalisyon güçlerinin DAEŞ'in Irak'taki kalesi konumundaki Musul'a yönelik düzenlenecek operasyon için hazırlıkları sürüyor.
 
Askeri yetkililer ve uzmanlara göre, DAEŞ, bu harekâta karşı yaptığı hazırlıklar kapsamında kimyasal silah stokluyor.
 
Times, uluslararası koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD'li Albay John Dorrian'ın "DAEŞ daha önce kimyasal silah kullandı. Bunu kullanmaya dair gelişkin olmayan bir kapasiteleri var. Irak ve Suriye'de bunu çok sayıda olayda kullandıklarına dair gelen bilgiler var" sözlerini aktardı.
 
Dorrian, DAEŞ'in Musul'da operasyon yürütecek güçlere karşı hardal gazı kullanarak saldıracağına dair kaygılar olup olmadığına dair ise "Bunun olasılığı var. Irak güvenlik güçleriyle onları buna hazırlamak için eğitimler yürüttük" yanıtını verdi.

17 GAZ MASKESİ ALINDI 
 
İngiliz kimyasal savaş uzmanı Hamish de Breton-Gordon ise, Iraklı güçlerinin 17 bin gaz maskesi aldığını söyledi.
 
İngiliz Ordusu’nun kimyasal, biyolojik, radyoktif ve nükleer savunma güçleri eski komutanı Breton-Gordon da gazeteye şöyle konuştu:
 
"Koalisyon güçleri son 18 aydır DAEŞ'in kimyasal silah programını kayda geçirmeye çalışıyor. DAEŞ'in Musul'u savunma için her şeyi kullanacağını biliyoruz. Bir süredir stok yapıyorlar."
 
Breton-Gordon, DAEŞ'in bugüne kadar yaklaşık 20 kez, klorin ve hardal gazı ile saldırı düzenlediğini, bu saldırılarda yaklaşık 15 kişinin öldüğünü ve yüzlercesinin yaralandığını aktardı.
 
''ÖRGÜT ELİNDE 150 TON STOK VAR''

Breton-Gordon'ın iddiasına göre örgütün elinde 150 tona kadar stok bulunuyor olabilir. Ancak ona göre örgütün elindeki hardal gazının kalitesi düşük gibi görünüyor.
 
Eski komutan, "DAEŞ Musul'u savunmak için karşı tarafa her şeyi atacak. Buna birçok kimyasal da dahil" dedi.
 
Breton-Gordon Times'a ayrıca, DAEŞ'in Esad yönetiminin kimyasal silah stoklarını ele geçirdiği ve elinde sinir gazı (sinir gazı ve VX gazı) bulunduğuna dair haberler olduğunu söyledi.

Konular: IŞID, musul, operasyon,

Yorumlar