DÜNYA

Irak, PKK'nın maaşını kesti

Türkiye'nin, Sincar'da bulunan terör örgütü PKK için Irak'a yaptığı baskılar sonuç verdi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, Bağdat hükümetinin örgüte yaptığı maddi desteği kestiğini söyledi.

Irak, PKK'nın maaşını kesti
IKB'ye ait Rudaw televizyonuna konuşan Nuceyfi, Başbakan Binali Yıldırım'ın Irak'a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Ankra ile Bağdat arasındaki ilişkilerin düzeldiğini belirtti. Irak'ın Sincar'da bulunan terör örgütü PKK'ya bağlı silahlı Yezidi milis gücü YBŞ'ye verdiği maddi desteği kestiğini söyleyen Nuceyfi, "Bu konuda Bağdat, Ankara ve Erbil arasında bir anlaşma yapıldı" dedi.

Irak Savunma Bakanlığı'ndaki bir kaynak 2016 yılının Kasım ayında yaptığı açıklamada terör örgütü PKK'nın, Sincar'daki dağlarda Yezidi YBŞ militanlarına askeri eğitim verdiğini belirtmişti. Kaynaklara göre Irak hükümeti, Sincar dağında bulunan yaklaşık 2.500 Yezidi gence askeri eğitim veren 130 PKK'lı teröriste iki yıldan beri düzenli olarak aylık maaş ödüyordu. Bağdat hükümetinin Peşmerge güçlerine yardım etmekten kaçınarak Iraklı olmayan unsurlara federal bütçeyi kullanarak mali ve askeri destek vermesi Irak meclisindeki Kürt kanat tarafından ciddi bir biçimde eleştirilmişti.

Konular: pkk, terör, ırak, ybş,

Yorumlar