DÜNYA

İran-Rusya anlaşmazlığı! Halep'e ilk yerleşme hamlesi geldi

Katil Esed rejimi ve yabancı teröristlerin katliama girişerek boşalttığı Suriye'nin Halep kentinin geleceği hakkında Rusya ve İran arasında anlaşmazlık yaşanıyor. Halep'i İran'a bırakmak istemeyen Rusya, bölgeye askeri polis taburu gönderdi.

İran-Rusya anlaşmazlığı! Halep'e ilk yerleşme hamlesi geldi
Katil Esed rejimi ve İran kontrolündeki milislerin desteğiyle işgal edilen Halep’in kimin kontrolünde olacağı tartışma konusu oldu.

azı uzmanlara göre, işgal altındaki Halep'i İran'a bırakmak istemeyen Rusya, bölgede kalıcı olduğunu herkese gösterebilmek için, Halep’in doğusuna askeri polis taburu yolladı.

Hamaney yönetiminin Rusya’nın son hamlesine nasıl karşılık vereceği ise belirsizliğini koruyor.

Rusya'dan açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin Halep kentine gönderilen Rus askeri polis taburunun bölgedeki Rus uzmanların güvenliğini sağlayacağını açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada "Askeri polis taburu, Rusya'nın Suriye'deki Ateşkesi İzleme Merkezi'nde görevli askerlerini, Rus mayın imha uzmanlarını, mobil hastanelerin personelini ve insani konvoylardaki personeli koruyacak" dendi.

Taburun Halep'te düzeni sağlayacağının da belirtildiği açıklamada, "Askeri polis taburu sadece sözleşmeli askerlerden oluşuyor. Tabur, Rusya'nın Suriye'deki Ateşkesi İzleme Merkezi'nin görevlerinin bir kısmını yerine getirmek için Hmeymim Üssü'nden Halep'e kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi" ifadelerine yer verildi.

Polis taburu Halep'e girdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Halep'te mahallelerde “düzeni” askeri polis taburunun sağlayacağını belirtmişti. Savunma Bakanı, askeri polis taburunun dün akşam itibarıyla Halep'in mahallelerinde çalışmalara başladığını ifade etmişti.

Rusya, İran'a bırakmak istemiyor

Suriye içerisinde askeri gücünü arttıran Rusya'nın Halep’in doğusuna askeri polis taburu yollaması, bölgeye daha fazla yerleşme adımı olarak görülüyor. Uzmanlara göre, Halep'i İran'a bırakmak istemeyen Rusya, bölgede kalıcı olduğunu herkese göstermek istiyor.

İran yönetiminin Rusya’nın son hamlesine nasıl karşılık vereceği ise belirsizliğini koruyor.

Konular: kontrol, halep, rusya, sivilller,

Yorumlar