DÜNYA

İsrail televizyonunda ezan okuttular

İsrail parlamentosu Knesset'in aldığı skandal kararla ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını protesto eden bir grup hacker, İsrail'de bir haber kanalından ezan okuttu.

İsrail televizyonunda ezan okuttular
İsrail parlamentosu Knesset'te, ezanın hoparlörle okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısını protesto eden bir grup hackerler İsrail'e ait bir haber kanalını ele geçirdi.

Israel's Channel 2 isimli kanalın uydu sistemlerini ele geçiren hackerler kanaldan ezan ve dua çağrısında bulundu.

Kanalı izleyen İsrailliler, yayını ele geçiren hackerların ezan okuduğunu söyledi. Hackerlar yayınladıkları İbranice mesajda ise ezan yasağı karşısında 'Allah'ın cezası gerçekleşti ve yüreklerimizi yaktı' diyerek meydana gelen ve bir çok ülkenin desteği ile söndürülen yangının yasağın karşılığı olduğu ifade edildi.

Arap asıllı İsrailli Milletvekili Ahmed Tiybi, İsrail'in "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla hoparlörle ezan okunmasını yasaklayan tasarıyı parlamentoda ezan okuyarak protesto etmişti. Arap asıllı İsrailli politikacı Taleb Ebu Arar'da Ahmed Tiybi'ye destek vermişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

Konular: israil,

Yorumlar